Ακολουθεί το τρένο της Αταλάντα η Λάτσιο (video)

Δεν έπεσε στην παγίδα της Κροτόνε η Αταλάντα κι έστω και με το 1-0 συνέχισε με νίκες κι ανέβηκε στην 4η θέση. Φουλάρει για Ευρώπη και η Λάτσιο, που πέρασε με ανατροπή από την έδρα της Έμπολι (2-1).
Ούτε η Κροτόνε ήταν ικανή να «φρενάρει» την Αταλάντα. Η ομάδα του Γκασπερίνι αν και ζορίστηκε αρκετά κατάφερε να φτάσει στην τρίτη σερί νίκη της στο πρωτάθλημα (1-0) και να κάνει ακόμη ένα βήμα για το ευρωπαϊκό όνειρο. Το μοναδικό γκολ για την ομάδα του Μπέργκαμο, που ανέβηκε στην 4η θέση με 48 βαθμούς, πέτυχε ο Κόντι στο 48ο λεπτό.

Έναν βαθμό λιγότερο από την Αταλάντα έχει η Λάτσιο. Οι «λατσιάλι» κινδύνεψαν να την πατήσουν στην έδρα της Έμπολι, όμως τελικά κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με σκορ 2-1. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με υπέροχο μακρινό σουτ του Κρούνιτς στο 67’, όμως στο αμέσως επόμενο λεπτό οι Ρωμαίοι απάντησαν με τον Ιμόμπιλε (68’). Το «χρυσό» γκολ για την ομάδα του Ιντζάγκι πέτυχε ο Κεϊτά στο 80ο λεπτό.