64 χρόνια από τη θυσία του Ευαγόρα Παλληκαρίδη

Μίλησαν οι έδρες

Ο Πιερικός είχε από την αρχή την πρωτοβουλία των κινήσεων στην Κατερίνη, επί του Αγροτικού Αστέρα, αλλά αυτή στο πρώτο ημίχρονο ήταν φλύαρη και ανούσια με αποτέλεσμα οι φάσεις που δημιουργήθηκαν να είναι ελάχιστες.

Σε μία από αυτές, οκτώ λεπτά μετά την έναρξη της αναμέτρησης ο Καρακατσάνης θα χάσει μεγάλη ευκαιρία για τον Αγροτικό Αστέρα, αλλά ο Πατσιογεώργος θα τον νικήσει στο τετ-α-τετ.
Τέσσερα λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο Πιερικός κέρδισε πέναλτι με τον Μυστακίδη, ο Μανίκας ανέλαβε εύστοχα την εκτέλεση και έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους.
Ο Αγροτικός Αστέρας προσπάθησε να απαντήσει μετά από πέντε λεπτά στο φάουλ που εκτέλεσε ο Πέεφ, η μπάλα άλλαξε πορεία μετά από επέμβαση του Πατσιογεώργου αλλά η πορεία της προς τα δίχτυα ανακόπηκε από το δοκάρι.
Με το προβάδισμα υπέρ του ο Πιερικός, μπορεί να δυσκολεύτηκε αλλά εν τέλει το κράτησε, με την τακτική των πολλών φάουλ να αποδίδει και να παίρνει την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα.
Πιερικός (Ζιώγας): Πατσιογεώργος, Λαμπάκης, Κοντσίδης, Νικολίτσης, Ντόικιτς, Μάρκοβιτς, Μυστακίδης, Μπουζούκης, Μανίκας, Γιαννούλης, Τσιάρας.
Αγροτικός Αστέρας (Διλμπέρης): Ταταρίδης, Καπίας, Σαρακατσάνης, Σκλιοπίδης, Κώτσιας, Γεωργιάδης, Σαμουηλίδης, Βελλίνης, Κρυστάλλης, Πέεφ, Χατζηλιάδης.

Το άστρο του Ανγκούλο

Η αναμέτρηση στη Ριζούπολη άνοιξε με γκολ, τέσσερα λεπτά μετά την έναρξή της, με τον Ανγκούλο να δίνει το προβάδισμα στον Απόλλωνα με κοντινή προβολή.
Με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, ο Λαγός μετά από ασίστ του Χατζή θα διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του.
Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Τσίτας θα μειώσει το σκορ για τον Πανηλειακό, εκμεταλλευόμενος τη λάθος έξοδο του Κουτσόπουλου.
Ο Απόλλωνας Σμύρνης θα πάει με προβάδισμα στα αποδυτήρια και θα το διευρύνει πέντε λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου με τον Ανγκούλο, με κοντινή προβολή μετά από σέντρα του Φαρινόλα.
Στο 73' ο Ανγκούλο θα γράψει το 4-1, με γυριστό σουτ από το ύψος του πέναλτι, πετυχαίνοντας το χατ-τρικ.
Ο Πανηλειακός θα μειώσει με τον Μπουντόπουλο, αλλά στο 88' ήταν δύσκολο να καταφέρει κάτι περισσότερο. Δίκαιη νίκη για τον Απόλλωνα.
Απόλλων Σμύρνης (Kωστένογλου): Κουτσόπουλος, Χατζηζήσης, Γεωργίου, Κύργιας, Κοτσώνης, Ηρακλής, Χατζής (64' Ενρίκο), Αλίπιο (46' Φαρινόλα), Νανία, Λαγός (80' Κυριάκος), Ανγκούλο.
Πανηλειακός (Περίλι): Γκίνης, Μπαξεβάνου, Τσέρα (46' Εμμανουήλ), Πούρνος (62' Μαζιώτης), Γεωργόπουλος (75' Δημητρουλόπουλος), Νικολόπουλος, Φορτούνης, Γραικός, Τσίτας, Κοσνέτσης, Μπουντόπουλος.

1ος όμιλος

Παρασκευή 24 Οκτωβρίου
ΑΟ Χανιά - ΑΕΚ 0-2 (76' Μάνταλος, 86' Κολοβέτσιος)
Σάββατο 25 Οκτωβρίου
Ηρακλής Ψαχνών - Άλιμος 0-0
Επισκοπή - Παναχαϊκή Αναβλήθηκε
Φωστήρας - Αχαρναϊκός 0-2 (11', 92' Ιορδανίδης)
Κυριακή 26 Οκτωβρίου
Απόλλων Σμύρνης - Πανηλειακός 4-2 (4',50',73' Ανγκούλο, 30' Λαγός / 34' Τσίτας, 88' Μπουντόπουλος