Με πέντε παιχνίδια συνεχίζεται την Κυριακή (2/11) η 9η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Superleague. Ξεκίνημα από το Παγκρήτιο και αυλαία στη Λεωφόρο. (video)
Διαβάστε την παράδοση των πέντε "ζευγαριών", τα οποία αποτελούν τη δεύτερη δόση της 9ης αγωνιστικής. Δείτε τα video από τα περσινά παιχνίδια.
Ωρα έναρξης: 15:00 - Novasports2
Γήπεδο: Παγκρήτιο
Διαιτητής: Αλέξανδρος Δημητρόπουλος (Φθιώτιδας)
Βοηθοί: Φραγκιαδάκης (Δωδεκανήσου), Καμπούρης (Εύβοιας)
Ανοιχτό σε κάθε αποτέλεσμα είναι το συγκεκριμένο ζευγάρι, όταν τα παιχνίδια γίνονται στο Ηράκλειο. Αρκεί να θυμηθούμε το περσινό ματς, στο οποίο ο ΠΑΟΚ κέρδιζε 0-2 μέχρι το 71ο λεπτό (Λαζάρ, Σάλπι οι σκόρερ) και μέσα σε 10 λεπτά οι Μονακέλο (71') και Κίτσιου (81' αυτογκόλ) διαμόρφωσαν το τελικό 2-2. Ουζουνίδης και Στέφενς, αντίστοιχα, ήταν οι προπονητές των δύο ομάδων. Επίσης, στην προηγούμενη από αυτή αναμέτρηση, ο Εργοτέλης επικράτησε 2-1 με τέρματα των Λεάλ και Μπούντιμρ στο 85' και το 87', αντίστοιχα. Ο ΠΑΟΚ ο οποίος είχε μείνει με δέκα παίκτες από το 54', λόγω αποβολής του Αρίας, ενώ είχε προηγηθεί στο 68' με τον Μπαλάφα. Σε 7 παιχνίδια με γηπεδούχο τον Εργοτέλη, έχουμε δύο άσους, 3 ισοπαλίες και 3 διπλά του ΠΑΟΚ.
Διαιτητής: Γιάννης Τοπούζης (Θράκης)
Βοηθοί: Τσολάκης (Αθηνών), Παστρωμάς (Δυτ. Αττικής)
Αυτή θα είναι η πρώτη αναμέτρηση μεταξύ των δύο ομάδων στην μεγάλη κατηγορία. Ωστόσο έχουν αγωνιστικό παρελθόν. Συγκεκριμένα έχουν τεθεί αντιμέτωπες 8 φορές για το πρωτάθλημα της Β' Εθνικής. Οι "Φαίακες" έχουν το πάνω χέρι, καθώς μετρούν 5 νίκες, έναντι μίας της Νίκης Βόλου, ενώ δύο παιχνίδια έληξαν ισόπαλα. Με γηπεδούχους τους Θεσσαλούς είχαμε 1 "άσο", 2 "Χ" και 1 "διπλό".

Πανθρακικός - ΟΦΗ
Ωρα έναρξης: 17:15 - Novasports2
Γήπεδο: Κομοτηνής
Διαιτητής: Κων/νος Ιωαννίδης (Αργολίδας)
Βοηθοί: Γκάγκας (Λάρισας), Σίπκας (Πέλλας)
Σε τέσσερις επισκέψεις του στην Κομοτηνή (3 για την Α' και μία για την Β' Εθνική), ο ΟΦΗ δεν έχει καταφέρει να κερδίσει ποτέ τον Πανθρακικό! Μάλιστα, έχει τρεις ήττες και μία ισοπαλία (1-1 πέρυσι), η οποία διαμορφώθηκε με γκολ του Μακρή, ο οποίος σκόραρε με το χέρι.
Διαιτητής: Δημήτρης Θάνος (Γρεβενών)
Βοηθοί: Τάτσης (Ηπείρου), Γεωργιάδης (Κοζάνης)
Ποτέ δεν έχει τελειώσει ισόπαλο παιχνίδι μεταξύ του Παναιτωλικού και της Ξάνθης. Οι Αγρινιώτες πάντως, έχουν τριπλάσιες νίκες, αφού στα 4 ματς Σούπερ Λίγκας μετρούν 3 επιτυχίες έναντι μόλις μίας της ακριτικής ομάδας. Στο γήπεδό τους μάλιστα, δεν έχουν δεχθεί γκολ στα δύο παιχνίδια.
Γήπεδο: Απ. Νικολαϊδης
Διαιτητής: Δημήτρης Στυλιαράς (Αιτωλοακαρνανίας)
Βοηθοί: Κωσταράς (Αιτωλοακαρνανίας), Δημητριάδης (Καστοριάς)
Μόλις μία νίκη στα τελευταία 4 παιχνίδια που υποδέχθηκε τον Ατρόμητο έχει να επιδείξει ο Παναθηναϊκός! Στις 22 Ιανουαρίου 2012, με σκορ 1-0 και σκόρερ τον Κουϊνσι! Στα υπόλοιπα 3 παιχνίδια ο Ατρόμητος απέσπασε 2 ισοπαλίες και μία νίκη. Το "τρίποντο" το πέρυσι (1-2) με δύο γκολ του Ιγκλέσιας μέσα σε 5 λεπτά (60' και 65'). Ο Παναθηναϊκός είχε προηγηθεί στο 42' με τον Μάρκους Μπεργκ.
Πάντως, είναι χαρακτηριστικό ότι η προαναφερθείσα νίκη του Παναθηναϊκού (το 1-0 του 2012) είναι η μοναδική νίκη γηπεδούχου ομάδας στα τελευταία 11 επίσημα ματς των δύο ομάδων! Στα υπόλοιπα 10, είχαμε 7 ισοπαλίες και τρεις νίκες φιλοξενούμενου.
Η προ 7εττίας νίκη του Ατρομήτου επί του Παναθηναϊκού στο ΟΑΚΑ, έβαλε τέλος σε ένα εντυπωσιακό σερί νικών που είχε το τριφύλλι στα παιχνίδια που υποδέχτηκε την ομάδα του Περιστερίου.
Συγκεκριμένα είχε κερδίσει και τα 6 παιχνίδια προηγούμενα και μάλιστα αυτό που προκαλεί εντύπωση είναι η διαφορά στα γκολ. Οι πράσινοι είχαν πετύχει 23 γκολ (σχεδόν 4 μ.ο.!) και είχαν δεχτεί μόλις 4!