64 χρόνια από τη θυσία του Ευαγόρα Παλληκαρίδη

«Χρυσή» ανατροπή ο Ολυμπιακός

Την πρόκρισή του στην επόμενη φάση του CEV Cup πανηγύρισε ο Ολυμπιακός που πέτυχε φοβερή ανατροπή στο Βέλγιο, επικρατώντας στο «χρυσό σετ» της Γκεντ.
Στην επόμενη φάση του CEV Cup πέρασε ο Ολυμπιακός,που πήρε «καθαρή» νίκη με 3-0 επί της Γκεντ και πανηγύρισε στο «χρυσό σετ» την πρόκριση.

Η ομάδα του Γιάννη Νικολάκη ταξίδεψε στο Βέλγιο με τις πιθανότητες να μην είναι με το μέρος της, αφού είχε ηττηθεί στου Ρέντη με 3-0 σετ, όμως δείχνοντας εντελώς διαφορετική εικόνα ήταν αυτή που τελικά τσέκαρε το εισιτήριο για τη συνέχεια.

Το πρώτο σετ κατέληξε εύκολα στον Ολυμπιακό με ένα σερί (1-6) να του δίνει σαφές προβάδισμα απ' το 14-10, ενώ στο δεύτερο η Γκεντ πίεσε περισσότερο, όμως οι «ερυθρόλευκες» δεν δυσκολεύτηκαν να κάνουν το 2-0 με 21-25.

Το τρίτο σετ παραλίγο να εξελιχθεί σε θρίλερ, όμως παρά το προβάδισμα που ανέκτησαν οι γηπεδούχες στην έναρξη του, οι «ερυθρόλευκες» αντέδρασαν μετά το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Ένα σερί (4-0) άνοιξε την ψαλίδα σε 14-20, με αποτέλεσμα να έρθει εύκολα το 3-0 που οδήγησε στο «χρυσό σετ».

Εκεί δεν δυσκολεύτηκαν σε κανένα σημείο και με 15-7 σκορ έφτασαν στην σπουδαία πρόκριση με φοβερή ανατροπή.

Ολυμπιακός (Γιάννης Νικολάκης): Μποσκάτσι 17 (3 άσσοι, 2 μπλοκ), Βέσοβιτς 15 (2 άσσοι, 53% υποδοχή, 57% επίθεση), Γιώτα 11 (4 άσσοι, 4 μπλοκ), Μπραμπόροβα 11 (2 άσσοι, 1 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 7 (1 μπλοκ), Χριστοδούλου 6 (1 άσσος, 4 μπλοκ), Βλαχάκη 1, Κονόμι (Λ) (47% υποδοχή 29% άριστες), Λαμπρούση, Κοκκινάκη, Τέζα.

Γκεντ (De Henau Jonathan): Goliat 13 (3 άσσους, 2 μπλοκ), Gommans 9 (1 άσσος), De Valkeneer 8 (1 άσσος), Willoughby 7 (1 άσσος, 3 μπλοκ), Verhlust 4, Divoux 3 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Flament 2 (1 άσσος), Van Cleemputte 1, Van Cleemput, Van Der Sichel, De Smet, Lemey.