Ο κακός χαμός

Βροχή έπεσαν τα γκολ στο Άλκμααρ - Εξέλσιορ. Οι δύο ομάδες ήρθαν ισόπαλες 3-3 για την 11η αγωνιστική του ολλανδικού πρωταθλήματος, με το αποτέλεσμα να... αλλάζει πολλές φορές χέρια.
«Τρελό» ήταν το φινάλε ανάμεσα στην Άλκμααρ και την Εξέλσιορ, καθώς οι δύο ομάδες ήρθαν ισόπαλες 3-3 για την 11η αγωνιστική του ολλανδικού πρωταθλήματος.

Η Εξέλσιορ άνοιξε τον… χορό των τερμάτων στο 10’ με τον Αουσάρ και ο Γκουντελί ισοφάρισε στο 33ο λεπτό. Την τελευταία… λέξη πριν οι δύο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια την είπε ο Καράμι, ο οποίος στο 40’ ξανά έβαλε σε θέση οδηγού τους φιλοξενούμενους.

Στο δεύτερο 45λεπτο οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ξανά φέρουν το παιχνίδι στα ίσα, με το αυτογκόλ του Φαν Ντιρμέν στο 68', ενώ στο 73' έγινε η ολική ανατροπή με τον Τάνκοβιτς να σκοράρει. Να που όμως η ομάδα του Βαν ντεν Μπρομ υπολόγιζε χωρίς τον Ντε Ριούβιερ, που στο 84’ έγραψε το τελικό 3-3.

Η Γκόου Αχέντ Ιγκλις ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο την αναμέτρηση με τη Χέρακλες, καθώς προηγήθηκε στο 8’ με τον Κόλντερ. Στη συνέχεια τα πλάνα της... στράβωσαν. Ο Τούρουτς στο 21’ αντίκρισε την κόκκινη κάρτα και αποβλήθηκε, με τους φιλοξενούμενος να κάνουν την πρώτη τους αλλαγή (Λίνσεν 39’), η οποία και έκρινε τον αγώνα.

Ο Λίνσεν λοιπόν, σημείωσε και τα τρία γκολ της ομάδας του (47’,67’, 90+3) και της χάρισε σπουδαία εκτός έδρας νίκη.

Βίλεμ και Καμπούρ ήρθαν ισόπαλες (1-1), με τα γκολ να σημειώνονται προς το τέλος του αγώνα. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 73’ με τον Ρούσνακ, με τον Αρμεντέρος στο 90+1’ να διαμορφώνει το τελικό 1-1.