Ο Πανθρακικός έ«Χ»ασε ευκαιρίες και βαθμούς απέναντι στον Εργοτέλη

Ο Πανθρακικός είχε τις ευκαιρίες, αλλά ο Εργοτέλης τον Καβουσάκη σε μεγάλη βραδιά κι έτσι οι δύο ομάδες έμειναν στο 0-0 στην Κομοτηνή, στο τελευταίο παιχνίδι της 13ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Σούπερ Λίγκας.Στο βαρύ αγωνιστικό χώρο, λόγω της βροχής που είχε προηγηθεί, οι γηπεδούχοι διατήρησαν το αήττητο που έχουν στην έδρα τους, ωστόσο, έμειναν χωρίς νίκη για 6ο σερί ματς, ενώ οι Κρήτες αγνοούν τους τρεις βαθμούς για 8 παιχνίδια.

Το παιχνίδι στην Κομοτηνή ήταν ανοιχτό από το ξεκίνημά του, καθώς καμία από τις δύο ομάδες δε «βολευόταν» με την ισοπαλία. Στο 15΄ ο Πανθρακικός «άγγιξε» το γκολ με την κεφαλιά του Ντιγκινί και τη σπουδαία επέμβαση του Καβουσάκη, ενώ ένα λεπτό μετά ήταν η σειρά του Εργοτέλη να απειλήσει.

Ο Αθανασιάδης, όμως, έδιωξε σε κόρνερ το σουτ του Χαντί. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων, οι Κρήτες προσπαθούσαν να χτυπήσουν στην αντεπίθεση και το ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες χωρίς τέρματα.

Με την τεράστια ευκαιρία για τον Πανθρακικό ξεκίνησε το δεύτερο μέρος.

Ο Κάσες σε ανεπανάληπτο τετ-α-τετ με τον Καβουσάκη πλάσαρε άστοχα στο 54΄. Στο 60΄ και πάλι ο Κάσες προσπάθησε να σκοράρει με κεφαλιά, αλλά ο γκολκίπερ του Εργοτέλη έκανε σπουδαία επέμβαση σε κόρνερ.

Μετά την εκτέλεση ο Σερφά έπιασε την κεφαλιά, αλλά πάνω στη γραμμή ο Κασναφέρης αποσόβησε το 1-0.

Ο Πανθρακικός ήταν κυρίαρχος στο δεύτερο μέρος και στο 69΄ έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία, με τον Χασομέρη να πλασάρει και τον Καβουσάκη να κάνει άλλη μία σημαντική επέμβαση.

Διαιτητής: Α.Παππάς (Αθηνών)

Κίτρινες: Εμποου, Χασομέρης - Τζανακάκης, Γκέντσογλου, Λυκογιάννης, Κοζορώνης

ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ (Χοσέ Μανουέλ Ρόκα): Αθανασιάδης, Μεχία, Τζάνης (70΄ Πέρεθ Μορένο), Κάσες (62΄ Χασομέρης), Σερφά, Έμποου, Μπαϊκαρά, Ντιγκινί (85΄ Αράμπα), Τσουμάνης, Λαδάκης, Ποτουρίδης

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Παύλος Δερμιτζάκης): Καβουσάκης, Λυκογιάννης, Μέγι, Γιοβάνοβιτς, Τζανακάκης (37΄ Κασναφέρης), Κοζορώνης, Γκέντσογλου, Γιουσούφ, Χαντί (85΄ Παμλίδης), Χαλκιαδάκης, Μπογκντάνοφ (65΄ Νόσκοβιτς).