Η Παναχαϊκή πέρασε από το Αίγιο, νίκη και για τα Χανιά

Με νίκες Παναχαϊκής και Χανίων ολοκληρώθηκε η 7η ημέρα του ποδοσφαιρικού πρωταθλήματος στον 1ο όμιλο της Β΄εθνικής κατηγορίας και οι δύο ομάδες συνεχίζουν να ακολουθούν την ΑΕΚ στην κούρσα για την άνοδο στα σαλόνια της Σούπερ Λιγκ. Τα Χανιά στο γήπεδο των Περιβολίων νίκησαν 1-0 τον Παναιγιάλειο με κεφαλιά του Κώστα Πάγκαλου στο τελευταίο λεπτό του Α΄ ημιχρόνου (45`). Στο 68΄ διακόπηκε για 10 λεπτά το παιχνίδι όταν έσβησαν οι προβολείς του γηπέδου, αλλά στη συνέχεια όλα κύλησαν ομαλά.

Στον Πύργο, με δύο τέρματα σε κάθε 45λεπτο, η Παναχαϊκή πέρασε νικηφόρα το εμπόδιο του Πανηλειακού, του οποίου επικράτησε με 4-2. Τα τέρματα των νικητών σημείωσαν οι Ντα Κόστα (33`), Στεργίδης (45`), Μπαλού (47`) και Πατινιώτης (59`), ενώ για τους γηπεδούχους οι οποίοι από το 33` αγωνίζονταν με 10 παίκτες, λόγω αποβολής του Ιερόθεου Μαζιώτη, σκόραρε ο Τσίτας (2`, 72`).

Τα Χανιά ανέβηκαν στη 2η θέση με 16 βαθμούς (18 η ΑΕΚ) και η Παναχαϊκή στην 3η με 15β.