64 χρόνια από τη θυσία του Ευαγόρα Παλληκαρίδη

Δύσκολα η Βαλένθια την Αλμερία

Μετά την ισοπαλία με τη Θέλτα η Βαλένθια ήθελε τη νίκη κόντρα στην Αλμερία, η οποία βρίσκεται κοντά στις θέσεις του υποβιβασμού.

Μπορεί οι νυχτερίδες να ήταν ανώτερες και να είχαν την κατοχή και τις ευκαιρίες ωστόσο η Αλμερία αποδείχθηκε πως δεν είναι εύκολος αντίπαλος. Η Βαλένθια προηγήθηκε στο 11' με τον Ντάνι Παρέχο ωστόσο 2 λεπτά αργότερα ο Χέμεντ φέρνει το ματς στα ίσια. Στο 28' ο Ροντρίγκο βάζει εκ νέου μπροστά τους γηπεδούχους αλλά η χαρά τους κράτησε για 5 λεπτά, αφού στο 33΄ο Χέμεντ και πάλι κάνει το 2-2. Το γκολ που χάρισε τη νίκη στην Βαλένθια πέτυχε στο 83' ο Νεγρέδο.
Η Σοσιεδάδ υποδεχόταν την Βαγιεκάνο και γνώρισε την ήττα με 1-0. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Μανούτσο Γκονσάλβες στο 81'. Η Βαγιεκάνο επέστρεψε στις νίκες μετά την εντός έδρας ήττα από την Κόρδοβα.