"Αυτοκτόνησε" στη Βαρκελώνη! Κλώτσησε… ευκαιρία ο Παναθηναϊκός

`Αυτοκτόνησε` στη Βαρκελώνη! Κλώτσησε… ευκαιρία ο Παναθηναϊκός
Οι "πράσινοι" στάθηκαν άξια μέσα στο "Παλάου Μπλαουγκράνα", όμως στο τέλος δεν κατάφεραν να προκαλέσουν την δεύτερη ήττα της Μπαρτσελόνα στο ΤΟΡ 16, χάνοντας με 80-76. Έξι τρίποντα από τον απίστευτο Χουέρτας στο 3ο δεκάλεπτο (22 π. στο ματς) - 16 π. ο εξαιρετικός Νέλσον, 11 πρόσθεσε ο Γκιστ για την ομάδα του Ιβάνοβιτς, που έκανε σοβαρά λάθη στα τελευταία λεπτά
Ο Παναθηναϊκός πάλεψε με όλες του τις δυνάμεις στη Βαρκελόνη, έφτασε πολύ κοντά στη μεγάλη ανατροπή στο τέλος, αλλά ηττήθηκε με 80-76 από τη Μπαρτσελόνα, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του 5ου ομίλου του Top 16.

Κορυφαίος για τον Παναθηναϊκό ήταν ο Νέλσον με 16 πόντους ενώ αρκετά καλός ήταν και ο Γκιστ με έντεκα και 3/5 τρίποντα. Ακρογωνιαίος λίθος για τους γηπεδούχους ήταν ο... αφινιασμένος Χουέρτας, που πέτυχε 22 πόντους μετρώντας 6/8 τρίποντα, τα πέντε από αυτά στο τρίτο δεκάλεπτο και σε συνεχόμενες προσπάθειες.

Το πρώτο ημίχρονο του Παναθηναϊκού ήταν πολύ καλό, με λίγα αμυντικά λάθη και καλά ποσοστά στην επίθεση. Ένα κακό τρίλεπτο όμως στο τέλος του δεύτερου δεκαλέπτου επέτρεψε στην Μπαρτσελόνα να πάει στα αποδυτήρια έχοντας φέρει το ματς στα ίσα (37-37).

Το τρίτο δεκάλεπτο φέρει ξεκάθαρα την υπογραφή του Χουέρτας, που με 6/6 τρίποντα έκανε την ομάδα του Ιβάνοβιτς να κυνηγά τους «μπλαουγκράνα» (63-56). Τα τρίποντα του Φώτση στην τελευταία περίοδο έβαλαν.. φωτιά στο ματς (72-70) τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα. Η ματσάρα συνεχίστηκε μέχρι τέλους, με τον Νέλσον να μειώνει 1:36 πριν το τέλος στον πόντο (77-76). Τα 4 διαδοχικά λάθη όμως του Παναθηναϊκού  και οι λάθος επιλογές του στην επίθεση επέτρεψαν στην Μπαρτσελόνα να πάρει το πρώτο «ροζ φύλλο» αγώνα στο Top- 16 (80-76)

Τα δεκάλεπτα: 14-20, 37-37, 63-56, 80-76

Μπαρτσελόνα (Τσάβι Πασκουάλ): Ντόελμαν 12(1), Χεζόνια 11(3), Χουέρτας 22(6), Αμπρίνες 11(1). Σατοράνσκι 2, Πλάις, Τόμας 4, Όλεσον 5(1), Τζάκσον, Λάμπε 4, Νάχμπαρ, Τόμιτς 9.

Παναθηναϊκός (Ντούσκο Ιβάνοβιτς): Χαραλαμπόπουλος, Σλότερ 7(1), Μποχωρίδης, Γιάνκοβιτς 7, Φώτσης 8(2), Νέλσον 16, Μαυροκεφαλίδης 7(1), Διαμαντίδης 8(2), Γκιστ 11(3), Μπατίστα 9(12 ριμπ.), Διαμαντάκος, Μπλουμς 3(1).