64 χρόνια από τη θυσία του Ευαγόρα Παλληκαρίδη

Στον Ολυμπιακό η πρώτη κούπα!

Σ' “ερυθρόλευκα” χέρια κατέληξε η πρώτη κούπα της χρονιάς. Ο Ολυμπιακός αν και πιέστηκε στο πρώτο σετ, επιβλήθηκε 3-1 του Εθνικού Αλεξανδρούπολης και πανηγύρισε την κατάκτηση του Λιγκ Καπ, στη Γλυφάδα.
Ο αγώνας θύμισε τον ημιτελικό πέρυσι... Ο Ολυμπιακός μετά το πρώτο χαμένο σετ -στο οποίο ο Εθνικός εκμεταλλεύτηκε τα πολλά “ερυθρόλευκα” λάθη- έπαιξε τα... ρέστα του και πήρε τη νίκη!

Στο δεύτερο σετ όμως, οι δυνατοί Κοκκινάκης, Κλαρκ και Γιούρισιτς άλλαξαν την εικόνα του ματς κι οι Πειραιώτες πιέζοντας στο σερβίς και με καλή υποδοχή πήραν το προβάδισμα κι έκαναν δική τους τη συνέχεια του αγώνα.
Τα σετ: 1-3 (25-22, 16-25, 21-25, 15-25)

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞ. (Μουστακίδης): Μιχάλι 9 (7/13 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Παπάζογλου 4 (1/5 επ, 3 μπλοκ), Τσουκ 24 (21/50 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 53% υπ - 32% άριστες), Κασαμπαλής, Αν. Δαλακούρας 12 (9/23 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 69% υπ - 46% άριστες), Άντριτς 5 (5/17 επ) / Δαρίδης (λ, 89% υπ - 67% άριστες), Κ. Δαλακούρας 1 (1/4 επ, 63% υπ - 38% άριστες), Δημητριάδης, Κιόσης 1 (1/1 επ)
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καζάζης): Γιούρισιτς 13 (9/12 επ, 4 μπλοκ), Ντιάτσκοφ 13 (10/31 επ, 3 μπλοκ, 68% υπ - 44% άριστες), Προύσαλης 1 (1 άσσος), Κλαρκ 21 (14/26 επ, 5 άσσοι, 2 μπλοκ), Τακουρίδης 2 (1/5 επ, 1 μπλοκ) / Στεφάνου (λ, 63% υπ - 37% άριστες), Μαρούλης 1 (1 μπλοκ), Κοκκινάκης 11 (8/18 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 76% υπ - 57% άριστες), Σωτηρίου 1 (1/2 επ), Κόιστρα 9 (5/7 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Τζελάτι.