Ο Κάρολ… ξέρανε την «Μπάρτσα»!

Πάνω που είχε γυρίσει το «κλάσικο» η Μπαρτσελόνα, ο Τζέισι Κάρολ ανέλαβε δράση και οδήγησε τη Ρεάλ στη νίκη με 91-78 στη Μαδρίτη. Κορυφαίος ο Τόμιτς για την αντίπαλο του Ολυμπιακού στα play offs
Μέχρι και πέντε λεπτά πριν το τέλος του «κλάσικο» η Μπαρτσελόνα έδειχνε απολύτως ικανή να αλώσει τη Μαδρίτη. Όμως η Ρεάλ δια χειρός Τζέισι Κάρολ ανέτρεψε την κατάσταση στο φινάλε και πήρε το ντέρμπι της 28ης αγωνιστικής στην ACB με 91-78 παραμένοντας στο… κατόπι της Μάλαγα.

Ο Αμερικανός γκαρντ οργίασε (ελλείψει του Ρούντι, που προφυλάχθηκε όπως και ο Μπουρούσης) με 26 πόντους, 19 εξ αυτών στην τέταρτη περίοδο. Από τους «μπλαουγκράνα», που την Τετάρτη υποδέχονται τον Ολυμπιακό στον πρώτο αγώνα των play offs της Ευρωλίγκας, ο Άντε Τόμιτς είχε 22 πόντους, 9 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ απουσίασε ο προερχόμενος από τραυματισμό Ντόελμαν.

Το ματς

Οι γηπεδούχοι μπήκαν με… φόρα στον αγώνα (10-3) και παρότι οι πρωταθλητές ισορρόπησαν γρήγορα (12-11), η Ρεάλ συνέχισε να έχει το προβάδισμα, με διαφορά που έφτασε και σε διψήφια τιμή (42-32) λίγο πριν το ημίχρονο. Ο Τόμιτς κρατούσε σχεδόν αποκλειστικά όρθια την ομάδα του στο πρώτο μέρος (15π.), αλλά στο δεύτερο μέρος βρήκε συμπαραστάτες. Με τρίποντο του Χεζόνια η «Μπάρτσα» προηγήθηκε για πρώτη φορά (52-53) στα τέλη της τρίτης περιόδου και ακολούθησε… θρίλερ, αλλά μέχρι τα μέσα του τέταρτου δεκαλέπτου. Εκεί ο Κάρολ πήρε το όπλο του και με 12 πόντους οδήγησε τους Κυπελλούχος σε ένα 14-0 (82-71) που «καθάρισε» το ματς και με 19 πόντους στην τελευταία περίοδο, 26 συνολικά, ήταν ο MVP του ντέρμπι.

Δεκάλεπτα: 26-20, 44-38, 61-63, 91-78.

Ρεάλ (Λάσο): Ρίβερς, Νοτσιόνι 7, Καμπάτσο, Ματσιούλις 5, Ρέγες 11, Ροντρίγκεθ 13, Αγιόν 6, Κάρολ 26, Γιουλ 12, Μεχρί 11.

Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ): Χεζόνια 9, Χουέρτας 4, Αμπρίνες 2, Ναβάρο 5, Σατοράνσκι 10, Πλάις 8, Τόμας 5, Όλεσον 2, Λάμπε 4, Νάχμπαρ 7, Τόμιτς 22.