Η Αναγέννηση Καρδίτσας μεγάλη νικήτρια στο Θεσσαλικό ντέρμπι

Επιβλήθηκε με 2-0 του Ολυμπιακού Βόλου - Χωρίς βαθμό στα play off μπαίνει ο Ολυμπιακός Β
Οι “κιτρινόμαυροι” προηγήθηκαν στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Στο 9’ μόλις λεπτό το τραγικό λάθος του τερματοφύλακα Κασμερίδη έδωσε τη δυνατότητα  στον Σάιν να κλέψει την μπάλα, πάσαρε στον Τζέκο, ο οποίος με ψηλεκρεμαστό πλασέ σε κενή εστία άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους. Στην συνέχεια η Αναγέννηση ήταν αυτή που πήρε τα ηνία του αγώνα.Καταπληκτική ήταν η ατμόσφαιρα που δημιούργησαν οι φίλαθλοι της Αναγέννησης, αφού δεν σταμάτησαν λεπτό να ενισχύουν την ομάδα τους.Στο πέταλο του γηπέδου βρίσκονταν και περίπου 100 φίλοι του Ολυμπιακού που ταξίδεψαν απο τον Βόλο.Η Αναγέννηση θα έχει ακόμη μια ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα της στο 19 ο Σάιν εκτέλεσε κόρνερ για την Αναγέννηση Καρδίτσας ο Δημόπουλος πήδηξε ψηλότερα από όλους έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Ο Κασμερίδης υπέπεσε σ ένα ακόμη λάθος που παραλίγο να του στοιχίσει.Στο 24’ ο Γιαλούσης επέστρεψε με πάσα την μπάλα στο πορτιέρο του Ολυμπιακού όμως στην προσπάθειά του να διώξει έπιασε αέρα με την μπάλα να περνάει κόρνερ. Στο 27 Ο Ολυμπιακός Β. Έχασε μοναδική ευκαιρία να φέρει το απιχνίδι στα ισια με το πέναλντι που κέρδισε. Ο Διαμαντόπουλος ανέλαβε την εκτέλεση με τον Κουτσόπουλο να πέφτει στην δεξιά του γωνία και να αποκρούσει τη μπάλα.Στο 43 Ο Γκουγκούδης σέντραρε επικίνδυνα από τα δεξιά χωρίς όμως κάποιος συμπαίκτης να ακολουθεί για να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα των φιλοξενούμενων. Στο πρώτο ημίχρονο η Αναγέννηση Καρδίτσας στάθηκε πολύ καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και δίκαια προηγήθηκε με 1-0. Ο Ολυμπιακός Βόλου αντίθετα απώλεσε την ευκαιρία που του δόθηκε να ισοφαρίσει με το χαμένο πέναλτι του Διαμαντόπουλου.

Με το ίδιο πάθος ξεκίνησαν και στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες και των δυο ομάδων. Στο 50΄πρώτη καλή στιγμή για τους Καρδιτσιώτες. Μονοκόμματο σουτ του Φωτιά, πάνω από τα δοκάρια του Κασμερίδη. Στο  51΄ θα έρθει η ευκαιρία για τον Ολυμπιακό Βόλου Σέντρα του Μαργαρίτη, κεφαλιά αδύναμη του Διαμαντόπουλου, μπλόκαρε ο Κουτσόπουλος.Στο 54 ο Ολυμπιακός θα φτάσει μια ανάσα απο το γκόλ.Ωραία εκτέλεση φάουλ του Ρόκα, ο Μπεριάν πετάχτηκε στην πλάτη της άμυνας και αμαρκάριστος πλάσαρε στην κίνηση, με την μπάλα να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι του Κουτσόπουλου. Στο 68΄ σουτ του Μπεριάν από τη γωνία της περιοχής, κόντραρε και έχασε τη δύναμη του και στη συνέχεια μπλόκαρε ο Κουτσόπουλος. Η Αναγέννηση Καρδίτσας θα πετύχει και δεύτερο γκόλ στο 89΄.Μετά από ένα ακόμη λάθος των “ερυθρολεύκων” στο κέντρο του γηπέδου, ο Πέεφ βρήκε χώρο, πέρασε πάσα στον Βουτσιά ο οποίος σούταρε εντυπωσιακά στην κλειστή γωνία του Κυζιρίδη γράφοντας το 2-0.