64 χρόνια από τη θυσία του Ευαγόρα Παλληκαρίδη

Πρώτη και περιμένει το «clasico» η Λιόν!

Στην πρώτη θέση της βαθμολογίας επέστρεψε –έστω και προσωρινά- η Λιόν, η οποία είχε ένα εύκολο απόγευμα στην έδρα της Γκινγκάμπ, περνώντας με 3-1, για την 31η αγωνιστική της Ligue 1.
Την πίεσή της στην Παρί Σεν Ζερμέν συνεχίζει η Λιόν!
Οι «λιονέ» είχαν ένα εύκολο πέρασμα από την έδρα της Γκινγκάμπ, επικρατώντας με 3-1, με αποτέλεσμα να περάσουν ξανά στην πρώτη θέση, περιμένοντας το αποτέλεσμα του «clasico» στο «Βελοντρόμ» ανάμεσα στη Μαρσέιγ και τους Παριζιάνους.

Ουσιαστικά, το παιχνίδι… τελείωσε από το πρώτο ημίχρονο. Αυτό γιατί η Λιόν κατάφερε να πάρει προβάδισμα δύο τερμάτων μέσα σε 12 λεπτά με τους Φεκίρ (27’) και Λακαζέτ (39’ πεν.), ενώ στο 45’ ο Κερμπράτ άφησε την Γκινγκάμπ με παίκτη λιγότερο, αντικρίζοντας την απευθείας κόκκινη κάρτα.

Έτσι, στο δεύτερο μέρος οι παίκτες του Φουρνιέ διατηρούσαν χωρίς δυσκολία το προβάδισμά τους, με τον Ενζιέ στο 61’ να ανεβάζει κι άλλο το δείκτη του σκορ. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να διαμορφώσουν το τελικό 3-1 με γκολ του Μποβού στο 80ο λεπτό, ύστερα από μία φάση που προήλθε από σέντρα του Γιαταμπαρέ, ο οποίος ανήκει στον Ολυμπιακό.