64 χρόνια από τη θυσία του Ευαγόρα Παλληκαρίδη

Δεν τα παρατάει! (video)

Κυριολεκτικά μέχρι το τελευταίο λεπτό του ματς κόντρα στην Βέρντερ πάλεψε για τη νίκη που θα την ξεκολλούσε απ’ την τελευταία θέση η Στουτγάρδη. Και τελικά την πήρε (3-2) με γκολ του Γκίντσεκ στο 91’.
Δυναμικά συνεχίζει τη μάχη για την παραμονή της η Στουτγάρδη, η οποία επιβλήθηκε 3-2 της Βέρντερ Βρέμης στην 28η αγωνιστική της Μπουντεσλίγκα.
Η ομάδα του Χουμπ Στέφενς πανηγύρισε τρίποντο… ζωής και θανάτου, που την ξεκόλλησε απ’ την τελευταία θέση της βαθμολογίας και την ανέβασε τρεις βαθμούς μακριά την έξοδο απ’ την επικίνδυνη ζώνη.

Από την άλλη, η Βέρντερ έχασε την επαφή της με τις ευρωπαϊκές θέσεις, μένοντας τέσσερις βαθμούς πίσω απ’ την Άουγκσμπουργκ.

Μάλιστα, όλα αυτά σε ένα ματς με συναρπαστική εξέλιξη. Ένας «κεραυνός» του Γκέντνερ άνοιξε το σκορ στο 15’, για να ισοφαρίσει στο 50’ ο Σέλκε με κεφαλιά, μετά από φοβερή ατομική ενέργεια του Φριτς.

Στο 70’ ο Χλαρνικ πέρασε και τον τερματοφύλακα, έβγαλε την ασίστ στον Γκίντσεκ και αυτός με κεφαλιά έδωσε ξανά τα ηνία στους γηπεδούχους, όμως και πάλι η Βέρντερ απάντησε στο 86’ με κεφαλιά του Φέστεργκαρντ.

Η Στουτγάρδη όμως δεν είχε πει την τελευταία της λέξη. Παρά την αποβολή του Χάρνικ στο 84’ -με δεύτερη κίτρινη μετά από σκληρό μαρκάρισμα- ο Γκίντσεκ πέτυχε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων το γκολ της νίκης.