Ισπανία: Νέα «αυτοκτονία» για Μπαρτσελόνα, 2-2, με τη Λα Κορούνια

Μία εβδομάδα μετά το «στραβοπάτημα» στο «Μεστάγια», η Μπαρτσελόνα «αυτοκτόνησε» και στο «Νόου Καμπ», όπου παραχώρησε ισοπαλία με σκορ 2-2 στη Λα Κορούνια, στο δεύτερο χρονικά ματς της 15ης αγωνιστικής της Primera Division
Σε... καταραμένο εξελίσσεται το 86ο λεπτό για τους Καταλανούς. Μόλις μία εβδομάδα μετά την ισοφάριση που δέχτηκαν από τη Βαλένθια τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη του ματς, υπέστησαν νέο σοκ, αυτή την φορά στο «σπίτι» τους από την ομάδα της Γαλικίας, η οποία επιβεβαίωσε με τον πιο πειστικό τρόπο την εξαιρετική πορεία που διαγράφει στο πρωτάθλημα.
Η «Μπαρτσα» προηγήθηκε 2-0 με τα γκολ των Μέσι (39΄) και Ράκιτιτς (62΄) κι όλα έδειχναν ότι θα έφτανε σε άνετη νίκη. Στο 77΄, όμως, ο Πέρες μείωσε για τους φιλοξενούμενους (1-2) και στο 86΄ ο Μπεργκαντίνος διαμόρφωσε το τελικό 2-2.
Η Ατλέτικο Μαδρίτης, πλέον, θα έχει αύριο το βράδυ την ευκαιρία να «πιάσει» στην κορυφή τη Μπαρτσελόνα, αρκεί να νικήσει στο «Σάντσεθ Πιθχουάν» την φορμαρισμένη, Αθλέτικ Μπιλμπάο.