Η Μπολόνια "φρέναρε" τη Νάπολι

Η Μπολόνια νίκησε 3-2 τη Νάπολι στο "Νταλ'Άρα" με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ντέστρο και δεν επέτρεψε στους "παρτενοπέι" να σκαρφαλώσουν στην κορυφή της βαθμολογίας (videos).
Ματία Ντέστρο και Γκονσάλο Ιγκουαΐν σημείωσαν αμφότεροι από δύο γκολ το μεσημέρι της Κυριακής στη μάχη της Μπολόνια με τη Νάπολι όμως εκείνος που χαμογέλασε στο φινάλε δεν ήταν ο πρώτος σκόρερ της φετινής Serie A (έφτασε τα 14 γκολ) αλλά ο πρώην άσος της Ρόμα καθώς η ομάδα του Ντοναντόνι επιβλήθηκε με 3-2.

Με το αποτέλεσμα αυτό οι "ροσομπλού" κατάφεραν να ανέβουν πάνω από την επικίνδυνη ζώνη ενώ στον αντίποδα η ομάδα του Μαουρίτσιο Σάρι όχι μόνο έχασε την ευκαιρία να προσπεράσει την Ίντερ και να ανέβει στην κορυφή αλλά γνώρισε την πρώτη της ήττα στο πρωτάθλημα μετά από 13 ματς και σχεδόν 3,5 μήνες (ήττα με 2-1 από τη Σασουόλο στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος στις 23 Αυγούστου).
Αυτή μάλιστα ήταν η πρώτη ήττα για τους Ναπολιτάνους μετά από αήττητο σερί 18 αγώνων σε όλες τις διοργανώσεις, όπου μετρούσαν σε αυτό το διάστημα 14 νίκες και 4 ισοπαλίες (42-8 τα τέρματα).
Η Μπολόνια άνοιξε το σκορ στο 14' με ψύχραιμο πλασέ του Ντέστρο (ίσως να ήταν οριακά οφσάιντ όταν τροφοδοτήθηκε από τον Ντιαουαρά) και διπλασίασε τα τέρματά της επτά λεπτά αργότερα με δυνατή κεφαλιά του Ροσετίνι μετά από κόρνερ του Μπριέντσα, με τον σκόρερ να πετυχαίνει το πρώτο του γκολ με την ροσομπλού φανέλα.

Ο Ντέστρο "πλήγωσε" ξανά τη Νάπολι στο 60' κάνοντας το 3-0 με πλασέ εντός περιοχής που νίκησε τον Ρέινα ενώ οι "παρτενοπέι" κατάφεραν να κάνουν θρίλερ το ματς στα τελευταία λεπτά με τα γκολ του Ιγκουαΐν στο 87' και στο 90', αλλά το 3-2 για την ομάδα του Ντοναντόνι έμεινε μέχρι το φινάλε.

ΜΠΟΛΟΝΙΑ: Μιράντε, Ροσετίνι, Οικονόμου, Γκασταλντέλο, Μασινά, Ταϊντέρ, Ντιαουαρά (92' Πουλγκάρ), Μπριέντσα (65' Μπρίγκι), Μουνιέ, Ρίτσο (74' Μ'Μπαγιέ), Ντέστρο
ΝΑΠΟΛΙ: Ρέινα, Ισάι (63' Μάτζο), Αλμπιόλ,  Κουλιμπαλί, Γκουλάμ, Άλαν (76' Νταβίδ Λόπεθ), Ζορζίνιο, Χάμσικ, Καγεχόν (65' Μέρτενς), Ινσίνιε, Ιγκουαΐν