Φέρτε αντίπαλο στην Παρί, ισοπεδωτική στο ντέρμπι! (video)

Ποιο ντέρμπι; Μια χαψιά έκανε η Παρί Σεν Ζερμέν τη Λιόν (5-1) και βρίσκεται στο +17 από τη δεύτερη θέση.
Η Παρί Σεν Ζερμέν απέδειξε για άλλη μια φορά ότι δεν έχει αντίπαλο στο Championnat και πως απέχει… μίλια από τους διώκτες της.
Η ομάδα του Λοράν Μπλαν «πάτησε» (5-1) τη Λιόν στο «Παρκ Ντε Πρενς» στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής και εκμεταλλευόμενη την ισοπαλία της Ανζέ νωρίτερα με την Μπορντό ξέφυγε 17 βαθμούς από τη δεύτερη θέση.

Από το ξεκίνημα έδειξαν τις διαθέσεις τους οι πρωταθλητές, καθώς στο 17’ ήταν μπροστά με 2-0. Ο Ιμπραίμοβιτς σκόραρε στο 11ο λεπτό, καθώς δεν χαρίστηκε μετά το λάθος του Γιάνγκα-Εμπίουα που έκανε «τσαφ» και εκτέλεσε εξ’ επαφής τον Λόπες. Λίγα λεπτά μετά ο Οριέ με κεφαλιά (ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Ντι Μαρία) διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.

Οι γηπεδούχοι φλέρταραν αρκετά με τρίτο τέρμα στο πρώτο μέρος, αλλά αυτό δεν ήρθε. Αντιθέτως, έγινε το 2-1, με τον Φερί να δοκιμάζει την τύχη του από μακριά και τον Τραπ να αντιδρά κάκιστα, προσφέροντας ένα φθηνό γκολ. Στο 61’ ήρθε η σειρά του Καβάνι, που πέτυχε ένα πανέμορφο, κάνοντας προβολή μετά το γέμισμα που έγινε από τα αριστερά και το 4-1 ήρθε και πάλι από τα πόδια του Σουηδού που αρχικά κέρδισε έξυπνα πέναλτι από τον Μπεντιμό και στη συνέχεια το εκτέλεσε εύστοχα.

Το κερασάκι στην τούρτα μπήκε από τον Λούκας Μόουρα που πρόσθεσε το όνομα του στη λίστα των σκόρερ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.