64 χρόνια από τη θυσία του Ευαγόρα Παλληκαρίδη

Απίθανο ρεκόρ 23ετίας για Παναθηναϊκό!

Ο Παναθηναϊκός σκόραρε τέσσερα γκολ σε ένα ημίχρονο σε εκτός έδρας παιχνίδια πρώτη φορά από τον Σεπτέμβριο του 1994!
Φωτιές πετάει στην Τρίπολη, ο Παναθηναϊκός σε ένα ονειρεμένο πρώτο ημίχρονο που έληξε με το εντυπωσιακό 0-4. Οι πράσινοι για δεύτερο συνεχόμενο επίσημο παιχνίδι σκοράρουν τέσσερις φορές στο ίδιο ημίχρονο (και τα τέσσερα γκολ στο 4-0 επί του Παναιτωλικού μπήκαν στην επανάληψη), όμως ισοφάρισαν ένα απίθανο ρεκόρ που κρατούσε 23 χρόνια!
Η τελευταία φορά που ο Παναθηναϊκός σκόραρε τέσσερα γκολ σε ένα ημίχρονο σε εκτός έδρας αγώνα πρωταθλήματος ήταν τον Σεπτέμβριο του 1994 στο εκτός έδρας 2-5 στην Νίκαια επί του Ιωνικού, όπου οι πράσινοι είχαν πετύχει τέσσερα τέρματα στο πρώτο μέρος (1-4).

Το αξιοσημείωτο στην υπόθεση είναι πως η τελευταία φορά που ο Αστέρας Τρίπολης είχε δεχθεί τέσσερα γκολ στην έδρα του σε αγώνα πρωταθλήματος ήταν πάλι απέναντι στον Παναθηναϊκό στο 0-4 στις 20 Μαΐου του 2015, με το «τριφύλλι» να σκοράρει τότε από δύο γκολ σε κάθε ημίχρονο,.