Διέσυρε την Μαρσέιγ η Παρί! - ΒΙΝΤΕΟ

Στο ντέρμπι της Γαλλίας, η Παρί διέσυρε την Μαρσέιγ 5-1 μέσα στο Βελοντρόμ και δεν άφησε κανένα περιθώριο στην μισητή αντίπαλο. Η ομάδα του Έμερι με αυτή τη νίκη παρέμεινε στο κυνήγι και στο -3 από την πρώτη Μονακό.

Οι πρωταθλητές ξεκίνησαν ιδανικά το ντέρμπι και μόλις στο 6ο λεπτό ο Μαρκίνιος με κεφαλιά έγραψε το 0-1. Ο Παγιέ προσπάθησε στο 15' να φέρει το ματς στα ίσια, αλλά στο επόμενο λεπτό ο Καβάνι κρέμασε τον Πελέ κάνοντας το 2-0.
Οι γηπεδούχοι ήθελαν να αντιδράσουν για να ξαναμπούν στο παιχνίδι, αλλά στο πέντε λεπτά μετά την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου ο Λούκας έκανε το 0-3, κρίνοντας ουσιαστικά το μεγάλο παιχνίδι.
Οι παριζιάνοι δεν άφησαν το πόδι από το γκάζι και στο 61' ο Ντάξλερ έβαλε το τέταρτο γκολ για την ομάδα του.
Οι γηπεδούχοι μείωσαν προσωρινά με γκολ του Φανί, αλλά ο Ματουιντί με ωραίο σουτ έγραψε το τελικό 1-5, υπογράφοντας το θρίαμβο για τους πρωταθλητές.
Τα αποτελέσματα της 24ης αγωνιστικής
Παρασκευή 24/02
Ναντ-Ντιζόν 3-1 (3΄ Μπαμού, 59΄πεν. Σάλα, 79΄ Πάρντο - 37΄αυτ. Ντιμπουά)
Γκινγκάμπ-Μονακό 1-2 (90΄ Ντιτό - 24΄ Γκλικ, 86΄ πεν. Φαμπίνιο)
Ανζέ-Μπαστιά 3-0 (18΄, 57΄ Εκαμπί, 79΄ Μπουριγιόν)
Νανσί-Τουλούζ 0-0
Λιλ-Μπορντό 2-3 (66΄ πεν. Ντε Πρεβίλ, 67΄ Έντερ - 16΄ Βαντά, 78΄, 82΄ Ουνάς)
Ρεν-Λοριάν 1-0 (19΄ Σιό)
Κυριακή 26/02
Σεντ Ετιέν-Καέν 0-1 (32' Ροντελίν)
Λιόν-Μετς 5-0 (43', 53' Ντεπάι, 74' Μπαλιού αυτογκόλ, 78' Λακαζέτ, 90+1' Βαλμπουενά)
Μαρσέιγ-Παρί ΣΖ 1-5 (70' Φανί - 6' Μαρκίνιος, 16' Καβάνι, 50' Λούκας, 61' Ντράξλερ, 72' Ματουιντί)