64 χρόνια από τη θυσία του Ευαγόρα Παλληκαρίδη

Νίκη με ένα τεράστιο ρεκόρ για τους Καβς!

Από το... Κλίβελαντ και να σούταραν χθες οι Καβς θα ήταν εύστοχοι! 25 τρίποντα πέτυχαν χθες και έφτασαν στη νίκη 135-130 εκτός έδρας απέναντι στους Χοκς!
Σε διαγωνισμό τριπόντων, επιτυγχάνοντας ένα τεράστιο ρεκόρ, μετέτρεψαν το παιχνίδι τους με τους Χοκς οι Καβς. Επικράτησαν 135-130 εκτός έδρας βάζοντας 25 τρίποντα, τη μεγαλύτερη επίδοση σε ματς κανονικής περιόδου από τη σεζόν 1979-80 που «μπήκε» η γραμμή για τα σουτ τριών πόντων στο ΝΒΑ.

Ένα ρεκόρ το οποίο μέχρι και σήμερα το είχαν οι Ρόκετς με 24 επιτυχημένα σουτ τριών πόντων από τις 16 Δεκεμβρίου 2016.

Ωστόσο, το ρεκόρ αυτό δεν ικανοποίησε καθόλου τον προπονητή των πρωταθλητών, ο οποίος έμεινε στην εμφάνισή των παικτών και ειδικότερα στο τέλος του αγώνα.

«Φτάσαμε μέχρι και 24 πόντους διαφορά, χαλαρώσαμε και στη συνέχεια χάσαμε τη συγκέντρωσή μας και αρχίσαμε να χαζεύουμε... Δεν τους σεβαστήκαμε καθόλου στο τέλος», τόνισε ο Τάιρον Λου.

Μεγάλη αλήθεια από τον προπονητή των πρωταθλητών καθώς για να «κλειδώσει» η νίκη για τους Καβς χρειάστηκε ένα τρίποντο του Κόρβερ περίπου ένα λεπτό πριν το τέλος.

Ο Κάιρι Αϊρβινγκ πέτυχε 43 πόντους και ο ΛεΜπρον 38, και ήταν οι δύο καλύτεροι παίκτες των πρωταθλητών, ενώ ο Τιμ Χάρνταγουεϊ με 36 ήταν ο κορυφαίος των γηπεδούχων.

Οι Καβς είχαν το προβάδισμα στο σκορ στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα. Έφτασαν τη διαφορά στους 24 στην τρίτη περίοδο, αλλά οι Χοκς με μια αντεπίθεση μείωσαν, αρχικά σε οκτώ πόντους και στη συνέχεια μέχρι και στον πόντο (123-124) λίγο περισσότερο από ένα λεπτό πριν το τέλος και πριν το τρίποντο του Κόρβερ που «καθάρισε» το ματς.

Τα τρίποντα των Καβς:
Κέρβερ 3 στα 7, Άιρβινγκ 5 στα 8, Γουίλιαμς 3 στα 4, Τζέφερεσον 3 στα 5, Φράι 3 στα 6, Σούμπερτ 2 στα 6, Τζέιμς 6 στα 10.

Την ίδια στιγμή ο Γιάννης Αντετοκούνμπο με μια αρκετά καλή εμφάνιση οδήγησε τους Μπακς στη νίκη 112-101 απέναντι στους Κλίπερς. Ο Έλληνας άσος πέτυχε 24 πόντους με 10/13 δίποντα, 4/5 βολές, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 κοψίματα, με τους Μπακς να μένουν ζωντανοί στην προσπάθεια που κάνουν για να πάρουν ένα εισιτήριο για τα πλέι-οφ.

Τα «ελάφια» έφτασαν στο σημείο να προηγούνται μέχρι και με 20 πόντους λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Οι Κλίπερς στην τρίτη περίοδο μείωσαν σε τρεις σε μια αντεπίθεση διαρκείας, η οποία όμως σταμάτησε όταν «ξύπνησαν» οι γηπεδούχοι και ανέβασαν και πάλι τη διαφορά «κλειδώνοντας» τη νίκη.

protothema.gr

Έτσι έγραψαν ιστορία οι Cavaliers

Σε ένα απίθανο παιχνίδι όπου οι άμυνες πήγαν... περίπατο, οι Cavaliers επικράτησαν 135-130 των Hawks, γράφοντας ιστορία στο NBA με 25 τρίποντα! Δείτε τα όλα σε .

Ασταμάτητοι οι Cavaliers του "βασιλιά" που έπαιξαν ελεύθερα κόντρα στους Hawks, χαρίζοντας μας ένα από τα θεαματικότερα παιχνίδια στην ιστορία του NBA!

Μάλιστα κατάφεραν και έσπασαν το ρεκόρ με τα περισσότερα εύστοχα τρίποντα σε αγώνα, πετυχαίνοντας 25 στην regular season. Το ρεκόρ κρατούσαν οι Rockets από τις 16 Δεκεμβρίου του 2016, όταν και είχαν βάλει 24.

Για την ιστορία ας δούμε πως πήγε το παιχνίδι: 39-33, 38-27, 29-28, 29-42.

Υποκλίθηκε και ο Κρις Πολ στον Αντετοκούνμπο

Δεν αποτελεί είδηση πλέον, αλλά... ρουτίνα. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν εκπληκτικός και με 24 πόντους, 8 ασίστ, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ, οδήγησε τους Bucks σε νίκη κόντρα στους φιλόδοξους Clippers

Όταν ο Giannis βρίσκεται σε καλή μέρα, δύσκολα να χάσουν τη νίκη μέσα από τα χέρια τους οι Bucks. Το έδειξαν με το καλημέρα, όμως η ομάδα των Griffin, Paul δεν τοέβαλε κάτω και πήγε να επανέλθει στην τρίτη περίοδο. Οι Bucks, ωστόσο, σοβαρεύτηκαν και πήραν μία σχετικά άνετη νίκη σε έναν αγώνα με πολλά νεύρα.
Από εκεί και πέρα οι Cavaliers έγραψαν ιστορία με 25 τρίποντα κόντρα στους Hawks και έκαναν ρεκόρ όλων των εποχών, ενώ Spurs πήραν σπουδαία νίκη κόντρα στους Pelicans όπως και οι Raptors απέναντι στους Wizards.