64 χρόνια από τη θυσία του Ευαγόρα Παλληκαρίδη

[Gazzetta]: Μακάμπι Τελ Αβίβ – Ολυμπιακός 71-82 (vid & pics)

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ (8-16) είχε προβλήματα, ο Ολυμπιακός (17-7) δεν παρασύρθηκε από αυτά και με σοβαρότητα και πλουραλισμό (5 παίκτες διψήφιο αριθμό πόντων) νίκησε με 71-82. Πήρε πλεονέκτημα έδρας κι απέχει μία νίκη από την κορυφή της βαθμολογίας.
Μακάμπι Τελ Αβίβ - Ολυμπιακός 71-82 (vid & pics)
Ο Ολυμπιακός πέρασε με επιβλητικό τρόπο από το Τελ Αβίβ επικρατώντας με 71-82. Οι Πειραιώτες ήταν απόλυτα σοβαροί, εκμεταλλεύτηκαν τα πολλά προβλήματα τραυματισμών της Μακάμπι και σφράγισαν το πλεονέκτημα έδρας ενώ βρίσκονται μία νίκη από την κορυφή της βαθμολογίας. Ο Ολυμπιακός είχε πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων (Γκριν 16, Λοτζέσκι 15, Πρίντεζης 15, Ουότερς 14, Παπανικολάου 11)

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με πολλά λάθη, πολλά άστοχα σουτ και χωρίς ρυθμό με αποτέλεσμα το σκορ να είναι 8-5 στο 6'. Η Μακάμπι λόγω των απουσιών δεν είχε πολλές λύσεις, ενώ η είσοδος του Ματ Λοτζέσκι άλλαξε όλη τη ροή του παιχνιδιού. Με καλάθια του Αμερικανού και του Γιώργου Πρίντεζη, οι Πειραιώτες μετέτρεψαν το εις βάρος τους 13-11 (8') σε υπέρ τους 13-21 (12'). Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν το κακό διάστημα του Ντομινίκ Ουότερς στο παρκέ και μείωσαν εκ νέου (18-21, 14΄). Σε εκείνο το σημείο πάντως οι «ερυθρόλευκοι» ανέβασαν και πάλι την απόδοσή τους και με ένα δύσκολο καλάθι του Έρικ Γκριν πήγαν στα αποδυτήρια με υπέρ τους διαφορά 8 πόντων.
Ο Αμερικανός γκαρντ του Ολυμπιακού ξεκίνησε στο δεύτερο ημίχρονο, όπως τελείωσε.... σκοράροντας. Με δικά του καλάθια εκ των οποίων ένα κάρφωμα κι ένα εύστοχο τρίποντο του Κώστα Παπανικολάου (από ασίστ του Πρίντεζη) η διαφορά έφτασε στο +11 (41-52, 26'). Η σοβαρότητα στην άμυνα ήταν το σήμα κατατεθέν της ομάδας του Γιάννη Σφαιρόπουλου και στη συνέχεια με αποτέλεσμα να μη χαλαρώνουν από την προβληματική εικόνα των γηπεδούχων και να αυξάνουν συνεχώς τη διαφορά (43-58, 29').
Στο τελευταίο δεκάλεπτο συνέχισε ο Κώστας Παπανικολάου στο ρυθμό που είχε ενώ μπήκε στην εξίσωση της επίθεσης και ο Ντομινίκ Ουότερς ο οποίος με 2/2 συνεχόμενα τρίποντα έκανε το 52-70 (33'). Η συνέχεια είχε διαδικαστικό χαρακτήρα με την Μακάμπι να ρίχνει τη διαφορά μέχρι τους 9 πόντους (69-78, 39') και τον Ολυμπιακό να φεύγει με επιβλητικό τρόπο από το Τελ Αβίβ.
ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Ολυμπιακός έπαιξε σπουδαία άμυνα, είχε περισσότερε λύσεις (άρα και ενέργεια) και είχε πλουραλισμό με 5 παίκτες να σκοράρουν περισσότερους από 11 πόντους.
Στα στατιστικά σούταρε με 59% στα δίποντα (47.9% η Μακάμπι), στις βολές (15/17) και πήρε 11 περισσότερα ριμπάουντ (25-36).
ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Πολλοί και διάφοροι... Ο Έρικ Γκριν σε 29:20 είχε 16 πόντους (6/8δ.,1/3τρ., 1/1β.), 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 λάθη και 2 κλεψίματα.
Ο Γιώργος Πρίντεζης (24:10) τελείωσε με 15 πόντους (3/7δ., 1/1τρ., 6/6β.), 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, ένα κλέψιμο και 2 λάθη ενώ ο Ματ Λοτζέσκι πρόσθεσε 15 πόντους (4/5δ., 2/4τρ., 1/2β.), 2 ριμπάουντ και 4 ασίστ.
ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Γκάι Πνίνι σε 28:49 είχε 3 πόντους (0/3δ., 1/2τρ.), 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 λάθη.
ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν αυτό που χάρισε τη νίκη ουσιαστικά στον Ολυμπιακό. ΟΙ παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου έδειξαν σοβαρότητα σε άμυνα κι επίθεση, ξέφυγαν με διαφορά 15 πόντων και στη συνέχεια δεν ανησύχησαν.
ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Θα μπορούσαν αν ήταν και στην κατηγορία όσων έκαναν τη διαφορά. Ο Κώστας Παπανικολάου είχε 11 πόντους , 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 λάθη.
Ο Ντομινίκ Ουότερς στο δεύτερο ημίχρονο ήταν καταπληκτικός και ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 14 πόντους (3/3δ., 2/4τρ., 2/2β.).
ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Μακάμπι είχε τόσα πολλά προβλήματα που την ανάγκασαν σε άσχημη αγωνιστική εικόνα, αλλά είχε πολλές δικαιολογίες.
Ο Ολυμπιακός δεν πετάει κάτι από αυτό το ματς.
Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Με 4΄΄ για τη λήξη του ημιχρόνου ο Σφαιρόπουλος σχεδίασε ένα σύστημα που του βγήκε χάρη σε ένα «τρελό» τρίποντο του Έρικ Γκριν ο οποίος είχε δύο αντιπάλους και το χρονόμετρο να νικήσει. Και το κατάφερε...
Τα δεκάλεπτα: 13-17, 32-40, 45-58, 71-82 gazzetta