Σαρωτική Γκλάντμπαχ διέλυσε τη Σάλκε Highlights

Τα «πουλάρια» διέλυσαν τη Σάλκε με 4-2 και συνεχίζουν την εξαιρετική τους πορεία τον τελευταίο 1,5 μήνα, όπου έχουν πέντε νίκες στα τελευταία έξι παιχνίδια.
Σαρωτική Γκλάντμπαχ διέλυσε τη Σάλκε
Η Γκλάντμπαχ ήταν και πάλι σαρωτική και με την 5η νίκη της στα τελευταία έξι παιχνίδια συνεχίζει να σκαρφαλώνει στον βαθμολογικό πίνακα και πλέον έφτασε στους 32 πόντους. Οι γηπεδούχοι είχαν πρωταγωνιστή τον Φάμπιαν Τζόνσον με δύο τέρματα.
Στο 28ο λεπτό ο Χέρμαν έδωσε την ασίστ στον Τζόνσον για το 1-0, όμως η Σάλκε αντέδρασε και με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μπενταλέμπ ισοφάρισε με το πέναλτι που έκανε ο Κράμερ στον Κέρερ. Όμως μετά τη μία ώρα αγώνα η Γκλάντμπαχ ήταν καταιγιστική με τον Στιντλ να πασάρει στον Τζόνσον για το 2-1. Τρία λεπτά αργότερα ο Νταχούντ έδωσε στον Βεντ και αυτός με αριστερό σουτ διαμόρφωσε το 3-1 για την γηπεδούχο, ενώ το ματς καθάρισε οριστικά με τον Ράφαελ στο 76’ να σκοράρει με το δεξί μετά από ασίστ του Στρομπλ. Το σκορ μείωσε για τη Σάλκε ο Γκορέτσκα στο 83’ μετά από ασίστ του Χέβεντες.

sport-fm.gr
«Ξέφυγε» η Μπάγερν, «πολυβόλο» η Ντόρτμουντ! Highlights

Για την 23η αγωνιστική της Μπουντσελίγκα, η Μπάγερν εκμεταλλεύτηκε στο έπαρκον τη γκέλα της Λειψίας το βράδυ της Παρασκευής και πέρασε σαν σίφουνας από την έδρα της Κολονίας με 3-0. Οι «βαυαροί» με αυτή τη νίκη αποσπάστηκαν επτά βαθμούς από τους νεοφώτιστους. Εξάρα της Ντόρτμουντ στην Λεβερκούζεν με βασικό τον Σωκράτη.
«Ξέφυγε» η Μπάγερν, «πολυβόλο» η Ντόρτμουντ!Στη Κολονία, η ομάδα του Αντσελότι ήθελε να τελειώσει γρήγορα την αναμέτρηση για να κάνει συντήρηση δυνάμεων ενόψει Άρσεναλ την Τρίτη (14/03) για το Τσάμπιονς Λιγκ και το πέτυχε. Στο 25' ο Βιδάλ βρήκε ωραία τον Μαρτίνεθ και ο Ισπανός έγραψε το 0-1. Οι γηπεδούχοι θέλησαν να απαντήσουν, αλλά ο Μπερνάτ τρία λεπτά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου διπλασίασε τα τέρματα για τους πρωταθλητές, «κλειδώνοντας ουσιαστικά το ματς. Στις καθυστέρήσεις ο Ριμπερί έγραψε το τελικό 3-0.

Στο «Σιγκνάλ Ιντούνα Παρκ,» η Ντόρτμουντ συνέτριψε 6-2 την προβληματική τον τελευταίο καιρό Λεβερκούζεν και μείωσε στους έξι τη διαφορά από τη δεύτερη θέση και τη Λειψία.
Ο χορός των γκολ ξεκίνησε μόλις στο έκτο λεπτό με τον Ντεμπελέ και στη συνέχεια ο πρώτος σκόρερ της ομάδας, Ομπαμεγιάνγκ πήρε τη σκυτάλη. Πολύ καλή εμφάνιση από τον Σωκράτη Παπασταθόπουλο.
Αναλυτικά, η 23η αγωνιστική:

Παρασκευή, 3/3

Άουγκσμπουργκ-Λειψία 2-2
(19' Σταφυλίδης, 61' Χιντερέγκερ-25' Βέρνερ, 52' Κόμπερ)

Σάββατο, 4/3

Ντόρτμουντ-Λεβερκούζεν 6-2
(6' Ουσμάν Ντεμπελέ, 26' και 69' Ομπαμεγιάνγκ, 77' Πούλισιτς, 85' πέν. Σίρλε, 92' Ραφαέλ Γκερέιρο / 48' Φόλαντ, 74' Ουεντέλ)

Μάιντς-Βόλφσμπουργκ 1-1
(24' Χον Κόρδοβα / 20' Μάριο Γκόμεθ)

Κολωνία-Μπάγερν 0-3
(25' Χάβι Μαρτίνεθ, 48' Τζουάν Μπερνάτ, 90' Ριμπερί)

Βέρντερ-Ντάρμστατ 2-0
(75' πέν., 90' Κρούζε)

Χόφενχαϊμ-Ίνγκολστατ 5-2
(17' Ρούντι, 62' και 79' Σάλαϊ, 77' Κράμαριτς, 88' Χούμπνερ / 38' Κοέν, 60' αυτ. Σέλε)

Γκλάντμπαχ-Σάλκε 4-2 (28', 64' Tζόνσον, 67' Βεντ, 76' Ράφαελ - 38' πεν. Μπενταλέμπ, 83' Γκορέτσκα)