Η... άγευστη Βαλένθια “έσωσε” το βαθμό στο “Μεστάγια”! [vid]

Μετά από ένα σερί τριών νικών στο Μεστάγια η Βαλένθια επέστρεψε στις κακές εμφανίσεις, παίρνοντας το βαθμό στην αναμέτρηση με την Χιχόν (1-1) με τέρμα στο 89'.

Η Βαλένθια δεν μπόρεσε να συνεχίσει τις καλές εντός έδρας εμφανίσεις της και στο ματς κόντρα στη Σπορτινγκ Χιχόν, στο πλαίσιο της 27ης αγωνιστικής στην Ισπανία, παίρνοντας τελικά την ισοπαλία (1-1).

Οι γηπεδούχοι έχασαν τεράστια ευκαιρία στο 55' να ανοίξουν το σκορ, όταν ο ο Τζάτζα έχασε πέναλτι. Πέντε λεπτά αργότερα ο Ντούγιε Κοπ έκανε το 0-1 για την ομάδα από το Χιχόν στο “Μεστάγια”. Ο Μουνίρ Ελ Χαντάντι λύτρωσε τις “νυχτερίδες” στο 85', ισοφαρίζοντας στο τελικό 1-1.

newsit.gr
«Βροχή» από γκολ στο «Ριαθόρ» [vid]

Σε γιορτή των επιθέσεων και τραγωδία των αμυνών, εξελίχθηκε η αναμέτρηση στο «Ριαθόρ», με την οποία «άνοιξε η αυλαία» της 27ης αγωνιστικής στην Primera Division. Μετά από ένα εκπληκτικό παιχνίδι η Εσπανιόλ νίκησε την Λας Πάλμας 4-3.
«Βροχή» από γκολ στο «Ριαθόρ» [vid]Το τι θα ακολουθούσε φάνηκε με το... καλησπέρα. Μόλις στο 1ο λεπτό ο Λόπες έκανε το 1-0 για τη γηπεδούχο. Στο 31' ο Λέμος ισοφάρισε για τη φιλοξενούμενη. Το 2-1 έγινε στις καθυστερήσεις (45’+1') του πρώτου ημιχρόνου από τον Μορένο.
Στο 49' και πάλι ο Λέμος έκανε το 2-2 αλλά τέσσερα λεπτά αργότερα ο Πιάτι, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, ξανάβαλε σε «θέση οδηγού» την Εσπανιόλ. Η οποία αύξησε τη διαφορά της στα δύο γκολ, χάρη στον Χουράδο (74’). Η Λας Πάλμας, στα εναπομείναντα λεπτά, το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει με τον Γκαρσία στο 84'.
Το πρόγραμμα και οι σκόρερς:

Παρασκευή, 10/3

Εσπανιόλ – Λας Πάλμας 4-3 (1’ Λόπες, 45’+1' Μορένο, 53’ πεν. Πιάτι, 74’ Χουράδο – 31’, 49’ Λέμος, 84’ Γκαρσία)