(ΑΝΑΣΚΟΠΗΣΗ) Αρνείται να… πέσει η Ίνγκολσταντ! Highlights

Αν και η Ντάρμσταντ πήγε να την πάρει στο… λαιμό της, η Ίνγκολσταντ έκανε την ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο και νικώντας 3-2, παρέμεινε «ζωντανή» για την παραμονή!
Αρνείται να… πέσει η Ίνγκολσταντ!
Δεν τα παρατάει!

Στο ντέρμπι των ουραγών, η Ντάρμσταντ που σχεδόν έχει… αποχαιρετήσει, λίγο έλειψε να κάνει τη «ζημιά» στην Ίνγκολσταντ, αλλά η τελευταία έκανε την ανατροπή μέσα σε τέσσερα λεπτά και επικρατώντας 3-2, διατηρεί τις ελπίδες που έχει για την παραμονή στην Bundesliga.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 20’ με τον Γκρος, αλλά ο Βράντσιτς μέσα σε έξι λεπτά (33’ και 39’) έβαλε… φωτιά στο ματς, καθώς έδωσε το προβάδισμα στην Ντάρμσταντ, που το διατήρησε μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Ωστόσο, στο δεύτερο η Ίνγκολσταντ βρήκε τα ψυχικά αποθέματα και με τους Κοέν (68’) και Σούτνερ (72’) έκανε τη νέα ανατροπή στο παιχνίδι, με το 3-2 ήταν το τελικό σκορ.

Με δέκα παίκτες ολοκλήρωσαν την αναμέτρηση οι δύο ομάδες, καθώς από τη μία αποβλήθηκε ο Μπρεζερί στο 87’, ενώ από την άλλη στο ίδιο λεπτό ο Τσολάκ.

sport-fm.gr
Μύρισε Ευρώπη ξανά η Χέρτα

Στις νίκες μετά από τρεις αγωνιστικές επέστρεψε η Χέρτα, που επικράτησε σβηστά 2-0 στο Βερολίνο απέναντι στην Άουγκσμπουργκ, που πλέον έχει μπλέξει για τα καλά.
Στην ευρωπαϊκή ζώνη επέστρεψε και πάλι η Χέρτα. Η ομάδα του Βερολίνου επικράτησε εύκολα 2-0 κόντρα στην Άουγκσμπουργκ στο πλαίσιο της 28ης αγωνιστική της Bundesliga.
Η ομάδα του Ντάρνταϊ μπήκε δυνατά στο ματς κι άνοιξε το σκορ στο 12ο λεπτό με τον Μπρουκς. Η υπόθεση νίκης ουσιαστικά καθάρισε από το 37’ όταν ο Στόκερ διπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων. Στο δεύτερο ημίχρονο η Άουγκσμπουργκ, που αγωνίστηκε χωρίς τον Σταφυλλίδη, ρίσκαρε όμως δεν κατάφερε να ξαναμπεί στο παιχνίδι.

Έτσι, η Χέρτα έφτασε τους 43 βαθμούς κι έφτασε στην 5η θέση βάζοντας ξανά από κάτω της την Φράιμπουργκ (41) αλλά και την Κολωνία (40). Σε χοντρούς μπελάδες έχει μπει η Άουγκσμπουργκ, που κόλλησε στην 16η θέση (μπαράζ παραμονής) με 29 βαθμούς.

Valentin Stocker Goal 2-0 από LiveGoalsHighlights

Να λέει και… ευχαριστώ η Άιντραχτ

Η Βέρντερ προηγήθηκε με 2-0 στο ημίχρονο στην Φρανκφούρτη, σπατάλησε ένα… τσουβάλι ευκαιρίες και η Άιντραχτ το εκμεταλλεύτηκε, παίρνοντας μια απρόσμενη ισοπαλία (2-2).

Μην το πει ούτε του… παππά η Άιντραχτ. Η ομάδα από την Φρανκφούρτη είδε την Βέρντερ να προηγείται στην έδρα της με 2-0 στο ημίχρονο, να σπαταλάει ένα… τσουβάλι ευκαιρίες και εν τέλει να «κλέβει» τον βαθμό της ισοπαλίας (2-2).

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 37ο λεπτό με ωραίο σουτ στην κίνηση του Γιουνούζοβιτς μετά από πάσα του Κάιντς και έξι λεπτά αργότερα ο Κρούσε σέρβιρε στον Μπάρτελς το 2-0. Με την επανέναρξη, ο Γκατσίνοβιτς μείωσε το σκορ για την Άιντραχτ ξαναβάζοντάς την στην διεκδίκηση ενός βαθμού, με την Βέρντερ να συνεχίσει να απειλεί αλλά να μην μπορεί να καθαρίσει το ματς. Εν τέλει, ο Φαμπιάν με πέναλτι στο 73’ διαμόρφωσε το τελικό 2-2.