«Σφράγισε» την παραμονή με «τριάρα» η Βαλένθια [vid]

Η Βαλένθια νίκησε τη Θέλτα με 3-2 και «σφράγισε» την παραμονή της στη La Liga. Η ηττημένη μάλλον δεν προλαβαίνει να φτάσει στην έξοδο στο Europa League.
Νωρίτερα η Εϊμπάρεπικράτησε της βαθμολογικά αδιάφορης Λας Πάλμας με 3-1 και παραμένει στη διεκδίκηση ευρωπαϊκού «εισιτηρίου».
Αν και «καρδιοχτύπησε» η Βαλένθια κατέβαλλε και την αντίσταση της Θέλτα και «σφράγισε» την παραμονή της στη La Liga. Ο αγώνας στο «Estadio de Mestalla», με τον οποίο «έπεσε η αυλαία» της 30ής αγωνιστικής στην Primera Division, είχε πέντε γκολ και αρκετή αγωνία.
Οι φιλοξενούμενοι «πάγωσαν» το γήπεδο στο 16ο λεπτό που ο Καμπράλ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Οι «νυχτερίδες» ισοφάρισαν στο 38' με τον Ντάνι Παρέχο και πανηγύρισαν την ολική ανατροπή στο 67' με τον Ελ Χανταντί. Όμως η Θέλτα ισοφάρισε από την άσπρη βούλα με τονΙάγο Άσπας (80'). Όμως η χαρά τους κράτησε μόνο έξι λεπτά. Στο 86' ο Κάρλος Σολέρ, με υπέροχο πλασέ, «κρέμασε» τον Σέρχιο Άλβαρεθ και διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

1:11
7/4
H 30Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΣΤΗΝ PRIMERA DIVISION

Η Βαλένθια νίκησε τη Θέλτα με 3-2 και «σφράγισε» την παραμονή της στη La Liga. Η ηττημένη μάλλον δεν προλαβαίνει να φτάσει στην έξοδο στο Europa League. Νωρίτερα η Εϊμπάρεπικράτησε της βαθμολογικά αδιάφορης Λας Πάλμας με 3-1 και παραμένει στη διεκδίκηση ευρωπαϊκού «εισιτηρίου».

Η Λας Πάλμας δε δικεκδικεί κάτι και παρουσιάστηκε στο «Estadio Municipal de Ipurúa» χωρίς ιδιαίτερο ζήλο. Αντίθετα, η Εϊμπάρ παλεύει να προλάβει την 7η θέση που οδηγεί στο Europa League. Λογικά, λοιπόν, ήταν παθιασμένη. Και τελικά κατάφερε να πάρει τους τρεις βαθμούς και να βρεθεί τέσσερις πόντους από την πεντάδα.
Η Εϊμπάρ προηγήθηκε με τον Μπεμπέ (14') και διπλασίασε τα γκολ της με αυτογκόλ του Αρτίλες(24'). Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με τον Λέμος (62') αλλά ο Αντριάν Γκονθάλεθ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι (66') «κλείδωσε» τη νίκη

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερς:
Τρίτη 4/4
Μπιλμπάο - Εσπανιόλ 2-0 (17' πέν., 37' Αντούριθ)
Ατλέτικο Μαδρίτης-Σοσιεδάδ 1-0 (28' Φελίπε Λουίς)
Μπέτις-Βιγιαρεάλ 0-1 (47' Αντριαν Λόπες)
Τετάρτη 5/4
Μπαρτσελόνα - Σεβίλλη 3-0 (25' Λουίς Σουάρες, 28' και 33' Μέσι)
Αλαβές - Οσασούνα 0-1 (88' Άλεξ Μπερενγκέρ)
Χιχόν - Μάλαγα 0-1 (40' Σάντρο Ραμίρεθ)
Ντεπορτίβο - Γρανάδα 0-0
Λεγκανές - Ρεάλ 2-4 (32' Γκαμπριέλ, 34' Λουσιάνο - 15' Χάμες Ροντρίγκες, 18', 23' και 48' Μοράτα)
Πέμπτη 6/4
Έιμπαρ - Λας Πάλμας 3-1 (14' Μπεμπέ, 24' αυτ. Αρτίλες, 66' πέν. Αντριάν Γκονθάλεθ - 62' Λέμος)
Βαλένθια - Θέλτα 3-2 (38' Ντάνι Παρέχο, 67' Ελ Χανταντί, 86' Κάρλος Σολέρ - 16' Καμπράλ, 80' πέν. Ιάγο Άσπας)