Τρία για… ζέσταμα η Ατλέτικο (video)

Με το μυαλό στη Λέστερ η Ατλέτικο. Οι ροχιμπλάνκος έκαναν μόνο τα απαραίτητα απέναντι στην σχεδόν υποβιβασμένη Οσασούνα κι έφτασαν εύκολα στο 3-0.

Κανένα πρόβλημα δεν αντιμετώπισε η Ατλέτικο απέναντι στην Οσασούνα. Οι ροχιμπλάνκος πήραν τη νίκη επικρατώντας άνετα με σκορ 3-0 στο «Βιθέντε Καλντερόν».

Την δουλειά για την ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε ανέλαβε ο Γιανίκ Καράσκο. Ο Βέλγος επιθετικός άνοιξε το σκορ με την συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού (30’) και με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου (47’) πέτυχε και δεύτερο τέρμα. Το τελικό σκορ στη Μαδρίτη διαμόρφωσε ο Φιλίπε Λουίς από το 61ο λεπτό.

Έτσι, η Ατλέτικο διατηρήθηκε μόνη στην 3η θέση που δίνει το τελευταίο εισιτήριο για απευθείας έξοδο στο Τσάμπιονς Λιγκ. Με το ενάμισι πόδι στον τάφο η Οσασούνα που παρέμεινε κολλημένη στην τελευταία θέση και στους 17 βαθμούς.