(ΑΝΑΣΚΟΠΗΣΗ) Παραμένει μακριά από την Ευρώπη η Σεντ Ετιέν (video)

Στην έβδομη θέση της βαθμολογίας και μακριά από τις θέσεις που οδηγούν στην Ευρώπη παρέμεινε η Σεντ Ετιέν, καθώς ήρθε ισόπαλη 1-1 με τη Ναντ, στο «Ζοφρουά Γκισάρ».
Παραμένει μακριά από την Ευρώπη η Σεντ Ετιέν

Σταθερά μακριά από τις θέσεις που οδηγούν στην Ευρώπη την επόμενη σεζόν παρέμεινε η Σεντ Ετιέν.

Οι «στεφανουά» ήρθαν 1-1 με τη Ναντ, στο «Ζοφρουά Γκισάρ», με αποτέλεσμα να μείνουν στην έβδομη θέση.

Από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο για τις δύο ομάδες, με τα «καναρίνια» να ανοίγουν το σκορ στο 15ο λεπτό και τον Κορνιέ να διαμορφώνει το 1-1 από το 71’.

sport-fm.gr
«Κολλημένη» στην έκτη θέση η Μαρσέιγ

Στην τρίτη της σερί ισοπαλία έφτασε η Μαρσέιγ, μένοντας στο 0-0 με την Τουλούζ, για την 32η αγωνιστική της Ligue 1.

Ούτε την 32η αγωνιστική κατάφερε να… ξεκολλήσει από την έκτη θέση η Μαρσέιγ, καθώς έμεινε στο 0-0 στην έδρα της Τουλούζ, με αυτή να είναι η τρίτη της συνεχόμενη ισοπαλία στη Ligue 1.

Πολύ καλύτεροι οι γηπεδούχοι σχεδόν καθ’ όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, με τον Πελέ στο πρώτο ημίχρονο -ειδικά- να σώζει αρκετές φορές τους Μασσαλούς.

Έτσι, μετά και τη νέα της ισοπαλία, η Μαρσέιγ παρέμεινε στην έκτη θέση της βαθμολογίας,έναν βαθμό πίσω από την πέμπτη Μπορντό, ενώ από την άλλη η Τουλούζ βρίσκεται στην όγδοη μαζί με Ναντ και Γκινγκάμπ, που έχουν από ένα παιχνίδι λιγότερο.

sport-fm.gr

Αέρα κορυφής με Φαλκά η Μονακό!

Αποτέλεσμα εικόνας για Αέρα κορυφής με Φαλκά η Μονακό!

Με τέρμα του Ραδαμέλ Φαλκάο λίγο μετά τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, η Μονακό έφυγε με σπουδαίο «διπλό» (0-1) από την έδρα της Ανζέ.
Η 23η νίκη των Μονεγάσκων στο Σαμπιονά διατήρησε την ομάδα του Ζαρντίμ στην κορυφή, στο +4 από τη Νις και με παιχνίδι λιγότερο και στο +6 από την Παρί Σεν Ζερμέν, που έχει δύο λιγότερα (ένα από τη Μονακό).
Το αποτέλεσμα της 32ης αγωνιστικής ήταν όμως ο διασυρμός που υπέστη η Λιόν εντός έδρας από την εκ των ουραγών Λοριάν, η οποία τη «φιλοδώρησε» με μια... μεγαλοπρεπή «τεσσάρα».
Οι φιλοξενούμενοι νίκησαν για τρίτο συνεχή αγώνα και έβαλαν πλώρη για παραμονή, κάτι που φάνταζε περίπου αδύνατο πριν από τρεις εβδομάδες.

Την πήρε... παραμάζωμα ο Μπαλοτέλι

Αν και η Νις βρέθηκε πίσω, ο Μπαλοτέλι πήρε το... όπλο του και με δύο γκολ οδήγησε σε ανατροπή απέναντι στη Λιλ (2-1), διατηρώντας την ομάδα του στο κόλπο της δεύτερης θέσης ή και του... τίτλου!
Την πήρε... παραμάζωμα ο Μπαλοτέλι! (video)
Όρθια στο «Stade Pierre-Mauroy» η Νις!

Χάρη σε δύο «τεμάχια» του Μπαλοτέλι, η ομάδα της Νίκαιας απέδρασε από το «σπίτι» της Λιλ με σκορ 2-1 και έφτασε τους 70 βαθμούς.

Κάπως έτσι ανέβηκε στη δεύτερη θέση και στο +2 από την Παρί Σεν Ζερμέν, που έχει δύο παιχνίδια λιγότερα, και στο -1 από την πρωτοπόρο Μονακό, η οποία εξίσου «χρωστά» δύο ματς.

Οι «λιλουά» (ουσιαστικά είναι αδιάφοροι βαθμολογικά) προηγήθηκαν με… τυχερό γκολ του Αμαντού στο 14’, ωστόσο τρία λεπτά αργότερα ο… Super Mario έφερε το ματς στα ίσα με εν κινήσει βολέ, προτού δευτερόλεπτα πριν το ημίχρονο φέρει «τούμπα» την κατάσταση, με τη Νις να κρατά ως το τέλος το τρίποντο.