1.088 λεπτά χωρίς γκολ για Οικονομόπουλο

Ο Τάκης Οικονομόπουλος διώχνει την μπάλα στην εκτέλεση πέναλτι του Γιαννέλου στην αναμέτρηση ΠΑΟΚ - Παναθηναϊκός 0-0 σε μια από τις σημαντικότερες στιγμές για το χτίσιμο του σερί των 1.084 λεπτών χωρίς να δεχθεί τέρμα σε αγώνα πρωταθλήματος.

Σαν σήμερα, 16 Μαΐου 1965 έκλεισε ο κύκλος των 11 ματς χωρίς γκολ και του απίστευτου ρεκόρ που δημιούργησε ο τερματοφύλακας του Παναθηναϊκού, Τάκης Οικονομόπουλος.

Οταν στις 17 Ιανουαρίου 1965 και την ισοπαλία με την Προοδευτική, ο Τάκης Οικονομόπουλος μάζεψε την μπάλα από τα δίχτυα του μετά το γκολ του Παναγιώτη Σκούφου δεν μπορούσε να φανταστεί πως θα περνούσαν τέσσερις Ο Τάκης Οικονομόπουλος κράτησε ανέπαφη την εστία του για τέσσερις μήνες και συνολικά 1.088 λεπτά που μεσολάβησαν από το γκολ του Παναγιώτη Σκούφου στις 17 Ιανουαρίου και του Γιάννη Καραμυτηλιού στις 16 Μαΐου.  μήνες για να δεχθεί το επόμενο σε αγώνα πρωταθλήματος Α’ Εθνικής. Ο τερματοφύλακας του Παναθηναϊκού έχτισε σιγά, σιγά το ρεκόρ του και έφτασε στα 11 ματς χωρίς γκολ και συνολικά στα 1.088 λεπτά που δεν παραβιάστηκε η εστία του. Από εκείνη την ισοπαλία με την Προοδευτική ακολούθησαν τέσσερις αναμετρήσεις μακριά από την έδρα του Παναθηναϊκού και επτά ως γηπεδούχος που δεν δέχθηκε γκολ. Για να μείνει ζωντανό το ρεκόρ του Τάκη Οικονομόπουλου χρειάστηκε να νικήσει από τα έντεκα βήματα τον Γιαννέλο του ΠΑΟΚ στο 0-0 της Τούμπας, καθώς και να αγωνιστεί στο ματς με τον Απόλλωνα Σμύρνης στην Ριζούπολη με διάσειση από το 26ο λεπτό. Για το πέναλτι που έπιασε ο Οικονομόπουλος στον αγώνα της Τούμπας με τον ΠΑΟΚ ο τεχνικός του Παναθηναϊκού Στέφαν Μπόμπεκ είχε δηλώσει μετά το ματς: «Δεν είχαμε ούτε κέντρο, ούτε επίθεση. Ότι καλό παρουσίασε ο Παναθηναϊκός εντοπίζεται στην άμυνα και ιδιαίτερα στους Παπουλίδη, Σούρπη, Οικονομόπουλο, του οποίου η απόκρουση στην περίπτωση του πέναλτι με εξέπληξε». Στις 16 Μαΐου 1965 το ρεκόρ έλαβε τέλος στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης με τον Απόλλωνα Καλαμαριάς και ενώ ο Παναθηναϊκός ήταν μπροστά στο σκορ με 4-0. «Απομένουν τέσσερα – πέντε λεπτά για να λήξει ο αγώνας οπότε σημειώνεται μια ξαφνική έφοδος της Καλαμαριάς. Την μπάλα έχει ο Καραμυτηλιός έξω από την περιοχή. Και ενώ φαίνεται πως θα πασάρει σε συμπαίκτη του αιφνιδίως εξαπολύει κεραυνοβόλσουτ που αφήνει άναυδους τους πάντες. Η μπάλα περνά στο αριστερό “γάμα” της αθηναϊκής ομάδας και καρφώνεται στα δίχτυα». Το σερί του Τάκη Οικονομόπουλου αποτελεί ρεκόρ όλων των εποχών για την Α' Εθνική και παραμένει μέχρι σήμερα στην κορυφή με μια επίδοση που πολύ δύσκολα μπορεί να σπάσει.