Γεγονότα στον αθλητισμό, σαν σήμερα 14 Μαίου

1754 Εικοσιδύο ευγενείς και άρχοντες του Βασιλείου του Fife της Σκωτίας αποφασίζουν να μεταφέρουν την δραστηριότητά τους στο παιχνίδι του γκολφ και διαγωνίζονται στις πλαγιές του St.Andrews, εκεί όπου βρίσκεται το αρχαιότερο πανεπιστήμιο της Σκωτίας και το τρίτο παλαιότερο στην Βρετανία, με έπαθλο ένα ασημένιο μπαστούνι. Το κίνητρό τους έχει δύο σκέλη, την ευχαρίστηση από το παιχνίδι και την παγίωση ενός ετήσιου διαγωνισμού με ένα σημαντικό έπαθλο ελπίζοντας να αποκαταστήσουν την φήμη του St.Andrews, σαν το σπίτι του golf

1900 Στο Παρίσι ξεκινούν οι 2οι Ολυμπιακοί Αγώνες, που έχουν παταγώδη αποτυχία.

1904 Έναρξη των 3ων Ολυμπιακών Αγώνων στο Σεν Λούις των ΗΠΑ, των πρώτων που γίνονται στις ΗΠΑ, παράλληλα με τις εκδηλώσεις της Διεθνούς Έκθεσης. Η ημερομηνία ελέγχεται διότι κατά άλλους οι αγώνες άρχισαν 1 Ιουλίου και τελείωσαν 29 Οκτωβρίου. Και εδώ, όπως και στο Παρίσι το 1900, οι αγώνες έχουν παταγώδη αποτυχία Pierre de Coubertin είναι αντίθετος με την τέλεση αγώνων στην Αμερική και δεν παρίσταται όπως και πολλοί Ευρωπαίοι αθλητές (50 μόνο παρόντες) με αποτέλεσμα η πλειονότης να είναι Αμερικανοί. Λαμβάνουν τελικά μέρος 687 αθλητές από 18 χώρες. Αξιοσημείωτη είναι η χρυσή νίκη του Έλληνα Περικλή Κακούση του Πανελληνίου ΓΣ στην άρση βαρών με 2 χέρια με 111,67 κιλά

1927 Το ραδιόφωνο του BBC μεταδίδει τον πρώτο του αγώνα κρίκετ Essex-New Zealand από το Leyton

1935 Γεννιέται ο Βούλγαρος λίμπερο Ιβάν Ντιμιτρόφ (Ivan Dimitrov.). Αγωνίστηκε 70 φορές (ένα γκολ) στην εθνική ομάδα (περίοδος 1957-70). Έπαιξε στην τελική φάση των Παγκοσμίων Κυπέλλων του 1962 και 1970.  Έκανε μεγάλη καριέρα στη Σλάβια Σόφιας με την οποία κατέκτησε τρία πρωταθλήματα (1963,64,66). Έπαιξε ακόμα στις Λοκομοτίβ και Ακαντέμικ. Ήταν γεροδεμένος με καλές τοποθετήσεις που κάλυπτε την έλλειψη ταχύτητας.

Αποτέλεσμα εικόνας για Βαλερί Μπρούμελ1942 Γεννιέται στο Ταμπουζίνεφ της Σιβηρίας, ο Ρώσος άλτης του ύψους Βαλερί Μπρούμελ (Valeriy Nikolayevich Brumel). Ολυμπιονίκης το 1964 (2μ18) και 2ος το 1960 (2μ16). Πρωταθλητής Ευρώπης το 1962 (2μ21). Την περίοδο 1961-63 βελτίωσε έξι φορές το παγκόσμιο ρεκόρ το οποίο έφθασε στα 2μ28, επίδοση που καταρρίφθηκε οκτώ χρόνια αργότερα. Το 1965 τραυματίστηκε σοβαρά με την μοτοσικλέτα του και υποχρεώθηκε σε ηλικία μόλις 23 χρόνων να σταματήσει τον αθλητισμό. Πέθανε στις 26 Ιανουαρίου 2003.
ΠΕΡΙΣΣΌΤΕΡΑ

1957 Η Εθνική βόλεϊ δίνει τον πρώτο της, μεταπολεμικό αγώνα εναντίον της Ρουμανίας στο γήπεδο του Πανελληνίου. Χάνει 3-0 (15-13,15-9,15-13). Με την εθνική αγωνίζεται και ο Κάρολος Παπούλιας, αθλητής του Εθνικού Γυμναστικού Συλλόγου στο μήκος και στο βόλεϊ και μετέπειτα Υπουργός Εξωτερικών και Πρόεδρος Δημοκρατίας. Αγωνίστηκε στα δύο σετ επίδειξης που δόθηκαν αμέσως μετά το κυρίως ματς και στα οποία οι Ρουμάνοι νίκησαν και πάλι (15-6 και 15-9)

1959 Πεθαίνει ο Νικόλαος Αθανασιάδης, 91 χρόνων, από τους ιδρυτές του Εθνικού ΓΣ το 1893 και επί 66 χρόνια πρόεδρός του!

1975 Στον τελικό του Κυπέλλου Κυπελλούχων, στη Βασιλεία η  Ντιναμό Κιέβου με τους Μπλοκιν, Ρουντακοβ, Μουντζαν, Κονκοβ και Βουρτζακ γίνεται η πρώτη Σοβιετική ομάδα που κατακτά το Κύπελλο Κυπελλούχων Ευρώπης νικώντας στον τελικό την Φερεντσβάρος με 3-0 στη Βασιλεία της Ελβετίας

1977 Η Λίβερπουλ γίνεται η πρώτη ομάδα που κερδίζει για 10η φορά, το πρωτάθλημα Αγγλίας μετά την ισοπαλία 0-0 με τη Γουέστ Χαμ

1980 Στον τελικό του Κυπέλλου Κυπελλούχων στις Βρυξέλλες η Βαλένθια νικά 5-4 στα πέναλτι, την Αρσεναλ. Ματς και παράταση είχαν τελειώσει χωρίς γκολ.

1981 Πεθαίνει ο  Ουρουγουανός που αργότερα έγινε Ιταλός σέντερ μπακ Μικέλε Αντρεόλο (Michele Andreolo). Με την «σκουάντρα ατζούρα» κέρδισε το παγκόσμιο Κύπελλο το 1938. Σ’ αυτήν αγωνίστηκε 26 φορές (περίοδος 1936-42) και πέτυχε ένα γκολ. Ξεκίνησε από τη Νάσιοναλ Μοντεβιδέο (1932-35) και στη συνέχεια πήγε στις Μπολόνια (1935-43), Λάτσιο (1943-44), Νάπολι (1945-48), Κατάνια (1948-49) και Φόρλι (1949-50). Στην εθνική Ιταλίας έπαιξε 26 φορές (ένα γκολ) την περίοδο 1936-42. Είχε γεννηθεί στο Μοντεβιδέο στις 6 Σεπτεμβρίου 1912.
ΠΕΡΙΣΣΌΤΕΡΑ

1989 Διεξάγεται ο πρώτος ποδηλατικός γύρος Tour de Trump στην Ατλάντα

1994 Πεθαίνει ο Αμερικανός άλτης του ύψους Ντέϊβ Αλμπριτον (Dave Albritton), 81 χρόνων. Το 1936 ισοφάρισε το παγκόσμιο ρεκόρ με 2μ07 και τον ίδιο χρόνο κέρδισε το αργυρό μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Βερολίνο (2μ). Είχε γεννηθεί στις 13 Απριλίου 1913.

1997 Στον τελικό του Κυπέλλου Κυπελλούχων στο Ρότερνταμ η Μπαρτσελόνα νικά 1-0 την Παρί Σαν Ζερμέν.

2000 Τα αγωνιστικά εγκαίνια του νέου γηπέδου του ΠΑΟΚ στη Πυλαία  γίνονται με τον δεύτερο τελικό των πλέϊ οφ του μπάσκετ ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκού

2006 Ο Ολυμπιακός κατακτά και τυπικά το πρωτάθλημα. Η ισοπαλία στο «Γ.Καραϊσκάκης» με τον Ιωνικό (0-0) περνά σε δεύτερη μοίρα. Στο γήπεδο βρίσκεται προσκεκλημένος των «ερυθρόλευκων» και  Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα.

2006 Ο Αρης με τη νίκη στη Κέρκυρα με 3-1 πλασάρεται στην 3η θέση του πρωταθλήματος της Β’ εθνικής και κερδίζει το πολυπόθητο εισιτήριο για την επιστροφή του στη «μεγάλη κατηγορία» Μπροστά του τερματίζουν Κέρκυρα και Εργοτέλης.

2006 Ο Γιώργος Βασιλακόπουλος επανεκλέγεται πρόεδρος της FIBA Europe, μετά από μία επιτυχημένη τετραετία, στο διάστημα της οποίας κατάφερε να δημιουργήσει μία οικονομική σταθερότητα στην ομοσπονδία

2008 Στον τελικό του Κυπέλλου ΟΥΕΦΑ στο γήπεδο της πόλης του Μάντσεστερ η Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης νικά 2-0 τη Ρέιντζερς.