«Αφεντικό» ο Ολυμπιακός "Σκόρπισε" την Εφές και πάει για το 4ο

Η Εφές "λύγισε" στο "καυτό" ΣΕΦ, με τον Ολυμπιακό να αποδεικνύεται άτρωτος στον πέμπτο αγώνα των πλέι οφ της Euroleague και να φτάνει στη νίκη με 87-78. Η τρίτη νίκη της σειράς τον στέλνει πίσω στην... Τουρκία για το Final 4 της Κωνσταντινούπολης (19-21/05).

Οι πρωταθλητές Ελλάδας ολοκλήρωσαν το comeback μετά από την ήττα στην έδρα τους στο δεύτερο παιχνίδι της σειράς και τσέκαραν το "εισιτήριο" για την τέταρτη παρουσία τους σε Final 4 τα τελευταία έξι χρόνια.

Σε ένα παιχνίδι που ήταν ντέρμπι σε όλο το σαραντάλεπτο, η άμυνα των παικτών του Γιάννη Σφαιρόπουλου στο β' μέρος έκανε τη διαφορά, για να φέρει την πρόκριση για το "Σινάν Ερντέμ", εκεί όπου ο Ολυμπιακός θα διεκδικήσει το τέταρτο ευρωπαϊκό τρόπαιο.

Ο Βασίλης Σπανούλης δεν είναι απλά ο πολυτιμότερος του Game 5, αλλά κι ολόκληρης της σειράς με την Αναντολού Εφές. Ο αρχηγός του Ολυμπιακού έδειξε τον δρόμο στους υπόλοιπους (και) απόψε έχοντας, 22 πόντους (με 4/6 δίπ., 2/7 τρίπ., 8/11 βολ.), 6 ασίστ, 1 κλέψιμο, 3 λάθη και 10 κερδισμένα φάουλ σε 32'42'' συμμετοχής.

Στο δέκατο Final 4 της ιστορίας του, ο Ολυμπιακός θα αντιμετωπίσει την ΤΣΣΚΑ Μόσχας στα ημιτελικά στις 19 Μαΐου και εφόσον προκριθεί, να αντιμετωπίσει τον νικητή του Φενέρμπαχτσε - Ρεάλ Μαδρίτης στις 21 του μήνα.

Η εικόνα του αγώνα

Ένα από τα καλύτερα φετινά δεκάλεπτά του πραγματοποίησε ο Ολυμπιακός στο ξεκίνημα με την Αναντολού Εφές, όσον αφορά τον επιθετικό τομέα. Οι "ερυθρόλευκοι" σημείωσαν 25 πόντους, εκ των οποίων τους 13 έβαλε μόνος του ο Βασίλης Σπανούλης! Αφηνιασμένος ο αρχηγός των Πειραιωτών και με... φόρα από τα ματς του στην Τουρκία, σημείωσε 13 πόντους με δύο τρίποντα και έδειχνε ανίκητος.

Από την άλλη όμως η άμυνα του Ολυμπιακκού δεν ήταν και τόσο καλή, αφού όσο εύκολα έφτανε η μπάλα στο καλάθι των Τούρκων, άλλο τόσο εύκολα και η Εφές έβρισκε σκοράρισμα στον αγώνα. Για αυτό και το πρώτο δεκάλεπτο του ματς τελείωσε με 25-21, ενώ ο Ολυμπιακός θα μπορούσε να είχε πάρει μία καλή διαφορά από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στο 2ο δεκάλεπτο δεν δούλεψε σωστά ούτε η επίθεση. Ο Ολυμπιακός σημείωσε 12 πόντους έναντι 20 της Αναντολού Εφές, με συνέπεια να μείνει πίσω στο ημίχρονο με 37-41. Με Οσμάν και Μπράουν να παίρνουν πάνω τους την επίθεση της Εφές και τον πρώτο να σημειώνει 11 πόντους στις πρώτες δύο περιόδους. Έτσι, η ομάδα του Πειραιά έμεινε πίσω στο σκορ με 4 πόντους.

Στο 3ο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός έβγαλε πάθος, ψυχή και τσαμπουκά απέναντι στην Εφές. Οι "ερυθρόλευκοι" από το -4 κατάφεραν να φτάσουν στο +5 με ένα σερί 9-0. Μάλιστα, σε αυτό το διάστημα ο Ολυμπιακός κατάφερε να φορτώσει τους ψηλούς των Τούρκων με τέσσερα φάουλ και να κάθονται από νωρίς στον πάγκο οι Ντάνστον, Κερκ. Μέχρι όμως που η Εφές άρχισε να αντιδρά και να μειώνει στον πόντο με δύο συνεχόμενα τρίποντα του Πολ και να κάνει το 54-53. Τρίποντο του Παπαπέτρου, βολές του Σπανούλη, νέο τρίποντο του Παπαπέτρου και προβάδισμα 62-53 κι εν τέλει 63-58.

Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στο 4ο δεκάλεπτο. Ο Γκριν με καλάθι και φάουλ έκανε το 66-60, ο Τόμας μείωσε σε 66-62 και ο Παπαπέτρου με μάγκικο δίποντο έδωσε και πάλι αέρα 6 πόντων στον Ολυμπιακό (68-62). Ο Πρίντεζης βγήκε μπροστά και με παλικαρίσιο καλάθι έκανε το 70-62. Λίγο αργότερα οι Πειραιώτες με καλάθι του Μιλουτίνοφ προηγήθηκαν με 73-64 και έβαλαν τις βάσεις για τη μεγάλη νίκη. Ο Ολυμπιακός παρέμεινε ψύχραιμος, πέτυχε κρίσιμους πόντους, έβγαλε ψυχή και επικράτησε με 87-78.

Τα δεκάλεπτα: 25-21, 37-41, 63-58,87-78

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Γκριν 10 (1), Μπιρτς 9, Γιανγκ 3, Παπαπέτρου 8 (2), Σπανούλης 22 (2), Ουότερς, Αγραβάνης 1, Μιλουτίνοβ 8, Πρίντεζης 14 (1), Παπανικολάου 8, Μάντζαρης 4

Εφές (Περάσοβιτς): Τόμας 10 (2), Χάνείκατ 10 (2), Μπαλμπάι, Μπράουν 10, Οσμάν 11 (1), Γκρέινζερ 10, Ερτέλ 10, Πολ 9 (3), Ντάνστον 4, Κιρκ 4