Ασταμάτητο... τρένο ο Μίτσελ, παίζει με τη φωτιά η Ντέπορ

Την 6η της νίκη στα τελευταία επτά ματς πέτυχε η Μάλαγα του Μίτσελ, καθώς έκανε πλάκα στη Θέλτα, επικρατώντας με 3-0 - Δεν εξασφάλισε την παραμονή η Ντεπορτίβο, που έχασε από την Εσπανιόλ (1-2).

Την αγωνιστική μεταμόρφωση της Μάλαγα συνεχίζει η Μίτσελ, καθώς η ομάδα του Ισπανού τεχνικού πέτυχε ακόμα μία νίκη (την 6η στα τελευταία επτά ματς). Θύμα της αυτή τη φορά ήταν η Θέλτα η οποία υπέστη βαριά ήττα με 3-0.

Οι φιλοξενούμενοι που αγωνίστηκε με πολλές απουσίες, αφού έχει στο μυαλό της μόνο το δεύτερο ματς κόντρα στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο «Ολντ Τράφορντ» δεν μπόρεσε να προβάλλει καμία ουσιαστική αντίσταση και έγινε έρμαιο των ορέξεων της εκπληκτικής Μάλαγα.

Ο Οντιβέρος μόλις στο 26' άνοιξε το σκορ, ενώ ο Ρέσιο στο 56' έγραψε το 2-0 κρίνοντας οριστικά την τύχη του ματς. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Σάντρο στο 90'.

Από την άλλη μεριά, η Ντεπορτίβο συνεχίζει να παίζει με τη... φωτιά, αφού ήθελε μόλις έναν βαθμό να εξασφαλίσει την παραμονή της, αλλά ηττήθηκε από τη βαθμολογικά αδιάφορη Εσπανιόλ. Οι Καταλανοί κατάφεραν από το πρώτο ημίχρονο να πάρουν κεφάλι στο σκορ με 2-0 στο Ριαθόρ, χάρη στα γκολ των Λέο Μπαπτιστάο και Μορένο και παρά την αργοπορημένη αντεπίθεση των γηπεδούχων που μείωσαν νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο με τον Αντόνε, κράτησαν το υπέρ τους προβάδισμα μέχρι τέλους.