Το βιολί τους Ισπανοί και Ιταλοί

Χέρι-χέρι στην κορυφή του 7ου ομίλου συνεχίζουν Ισπανοί και Ιταλοί. Οι φούριας ρόχας πέρασαν 2-1 από τα Σκόπια, ενώ η σκουάντρα ατζούρα έκανε… προπόνηση (5-0) κόντρα στο Λίχτενσταϊν.
Στην κορυφή του 7ου ομίλου συνεχίζουν να συγκατοικούν οι Ισπανοί με τους Ιταλούς.

Λιχτενστάιν 0 (1-24)

Η ομάδα του Λοπετέγκι πέρασε με σκορ 2-1 από τα Σκόπια κάνοντας όλη την δουλειά σχεδόν από το πρώτο ημίχρονο. Αρχικά ο Νταβίντ Σίλβα άνοιξε το σκορ στο 15ο λεπτό, στο 27’ ο Ντιέγκο Κόστα διπλασίασε τα τέρματα των φιλοξενούμενων. Οι γηπεδούχοι μείωσαν με τον Ριστόφσκι στο 66’ όμως δεν κατάφεραν να κάνουν την έκπληξη.

Σαφώς πιο εύκολο έργο είχε η σκουάντρα ατζούρα που έκανε «προπόνηση» απέναντι στο Λίχτενσταϊν στην Dacia Arena. Ο Ινσίνιε άνοιξε τον χορό των γκολ στο 35’, ενώ όλα τα υπόλοιπα τέρματα σημειώθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Μπελότι έκανε το 2-0 στο 52’, στο 74’ ο Έντερ βρήκε και αυτός δίχτυα, ενώ ακολούθησαν στο φινάλε οι Μπερναντέσκι (82’) και Γκαμπιαντίνι (90+1’).

Μεγάλη νίκη για την Αλβανία, που διέλυσε 3-0 εκτός έδρας το Ισραήλ, το οποίο έπιασε στην 3η θέση του ομίλου.