«Τέζαρε» την Γαλλία η Σουηδία των Μπεργκ-Γιόχανσον!

Με γκολ του Τοϊβόνεν στο 93’ από το κέντρο (!) μετά από τραγικό λάθος του Γιορίς, η Σουηδία των βασικών Μπεργκ-Γιόχανσον επικράτησε 2-1 της Γαλλίας και την έπιασε στην πρώτη θέση!
Τοϊβόνεν και… τέζα η Γαλλία! Με γκολάρα του επιθετικού της Τουλούζ στο 93’ από το κέντρο μετά από τραγικό λάθος του Γιορίς, η Σουηδία
επικράτησε 2-1 των «τρικολόρ» και τους έπιασαν στην κορυφή της βαθμολογίας.

Η Γαλλία μπήκε δυνατά στο ματς και στο 37’ προηγήθηκε με γκολάρα του Ολιβιέ Ζιρού, ωστόσο ο πρώην εξτρέμ του Ολυμπιακού, Τζίμι Ντουρμάζ, πέντε λεπτά αργότερα με ωραίο σουτ μέσα από την περιοχή ισοφάρισε σε 1-1. Το δεύτερο ημίχρονο είχε εξαιρετικό ρυθμό, φάσεις εκατέρωθεν και στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων οι Σουηδοί «έκλεψαν» το τρίποντο. Ο Γιορίς είχε βγει μακριά από την εστία του και στην προσπάθειά του να απομακρύνει την μπάλα τροφοδότησε τον Τοϊβόνεν, ο οποίος με μονοκόμματο σουτ από το κέντρο έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το τελικό 2-1.

Στα άλλα ματς του ομίλου, η Ολλανδία έκανε… πλάκα στο Λουξεμβούργο επικρατώντας με 5-0, ενώ η Βουλγαρία γνώρισε μια απρόσμενη ήττα με 2-1 από την Λευκορωσία και έμεινε πίσω στην προσπάθειά της να διεκδικήσει την δεύτερη θέση.