Σούπερ Μέσι, νίκη για Βαλβέρδε στο πρώτο του clasico (vids)

Στο πρώτο clasico του, ο Βαλβέρδε νίκησε τον Ζιντάν με την Μπαρτσελόνα να επικρατεί με 3-2 και να κατακτά τον τίτλο του ICC. Γκολάρες και ένταση στο φιλικό που περίμενε όλος ο πλανήτης.
Το πρώτο clasico της χρονιάς πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο του International Champions Cup στο Sun Life Stadium στο Μαϊάμι και ήταν ιδιαίτερα χορταστικό, τόσο από γκολ όσο και από νεύρα.
Πέρα από το ότι ο Βαλβέρδε νίκησε τον Ζιντάν με 3-2 (τρία γκολ σε 14'), Νεϊμάρ και Καρβαχάλ είχα στιγμές έντασης.
Στο πρώτο του ντέρμπι κόντρα στην Ρεάλ, ο Βαλβέρδε είδε την ομάδα του να ανοίγει το σκορ με τον Μέσι να αδειάζει καταπληκτικά την αντίπαλη άμυνα και στη συνέχια να σκοράρει.
Μάλιστα, το 2-0 έγινε τέσσερα λεπτά αργότερα με τον Ράκιτιτς να σημαδεύει σωστά και να πετυχαίνει ένα πανέμορφο γκολ.
Η Ρεάλ απάντησε στο 14' με τον Κόβασιτς, να «οπλίζει» και να στέλνει τον Ράκιτιτς στη δεξιά του γωνία χωρίς να πιάσει την μπάλα.
Το ημίχρονο έκλεισε με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες, με το Μάρκο Ασένσιο να βρίσκει κι αυτός δίχτυα.
Το γκολ που χάρισε την - έστω - φιλική νίκη στην Μπάρτσα το σημείωσε ο Πικέ στο 50'.
Eτσι, οι Καταλανοί κατέκτησαν τον τίτλο του International Champions Cup.