Ρωσία: Νίκησε με πρωταγωνιστή τον Σβεντ την "εφτάψυχη" Σερβία!

Η Ρωσία ήταν καλύτερη στην μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού νικώντας την “εφτάψυχη” Σερβία που δεν έλεγε να “παραδοθεί” στην παρέα του Αλεξέι Σβεντ, αλλά τελικά γνώρισε την πρώτη της ήττα στο Ευρωμπάσκετ.
Ρωσία - Σερβία 75-72
Ο Ρώσος γκαρντ της Χίμκι έκανε και πάλι απίστευτα πράγματα στο παρκέ και σε συνδυασμό με τα μεγάλα σουτ που πέτυχαν οι συμπαίκτες του, αλλά και την εξαιρετική άμυνα της ομάδας του, η Ρωσία πανηγύρισε μία πραγματικά μεγάλη νίκη και το 2/2 στο όμιλο της Πόλης.

Η εξέλιξη του αγώνα
Εντυπωσιακοί ήταν οι Ρώσοι στην αρχή του ματς καθώς προηγήθηκαν με 10-3 (στο 3′)με τον Σβεντ να έχει ήδη 6 πόντους και τον “Σάλε” να αναγκάζεται να καλέσει άμεσα τάιμ άουτ. Με “αιχμή του δόρατος” τον Μαριάνοβιτς (7π.) και τον Λούσιτς (7π.) οι Σέρβοι έτρεξαν ένα δικό τους σερί 11-0 και προηγήθηκαν με 14-10 (στο 7′), ενώ η πρώτη περίοδος έκλεισε με τους “πλάβι” μπροστά με 21-18.
Στην δεύτερη περίοδο το παιχνίδι είχε χωρίς καμία αμφιβολία τον χαρακτήρα του ντέρμπι, αφού καμία ομάδα δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ (26-26 στο 14′). H Σερβία κατάφερε να πάρει ένα μικρό προβάδισμα με 30-28 (στο 17′), ενώ το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τους Ρώσους να παίρνουν και πάλι “κεφάλι” στο σκορ με 40-38.
To δεύτερο μέρος του αγώνα ήταν σαφώς πιο “κλειστό” από το πρώτο με την Ρωσία όμως να κρατάει και να “μεγαλώνει” έστω και λίγο το προβάδισμα της σε 49-45 (στο 25′) με τον Σβεντ να έχει 14 πόντους.  Οι Σέρβοι με τον Μπογκντάνοβιτς να φτάνει τους 12πόντους ισοφάρισαν σε 49-49 και με την τρίτη περίοδο να τελειώνει με  σερί 9-2 της Ρωσίας (58-51).
Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς ξεκίνησε με ένα σερί 9-1 με “όπλο” την άμυνα της και πήρε και πάλι προβάδισμα με (60-59 στο 33′). Στα 5′ πριν το τέλος του σπουδαίου ντέρμπι η Ρωσία έκανε ένα ακόμα σερί 9-1 και πήρε σημαντικό προβάδισμα με 68-61 με τον Σβεντ να φτάνει τους 19 πόντους. Μπορεί οι τυπικά γηπεδούχοι να έφτασαν και στο +9 (70-61), όμως η “ψυχή” των Σέρβων και η θέληση τους, έκανε το ματς και πάλι ντέρμπι (70-65 στο 37′).
Το τελευταίο τρίλεπτο ήταν δραματικό, ένα ακόμα σουτ του Σβεντ έκανε το σκορ 72-65, ο Μαριάνοβιτς μείωσε με καλάθι και φάουλ σε 72-68, αλλά ένα λάθος του Μπογκντάνοβιτς που συνεχίστηκε με καλάθι του Μοζγκόφ (74-68 στο 39′) “χάρισε” ουσιαστικά την νίκη στην Ρωσία. Οι Σέρβοι στο φινάλε προσπάθησαν χωρίς να τα καταφέρουν και η Ρωσία πανηγύρισε την μεγάλη νίκη με 75-72.
Παίκτης-κλειδί: Σίγουρα ο ηγέτης των Ρώσων, Αλεξέι Σβεντ απέδειξε και απόψε ότι είναι μεγάλος παίκτης με 22 πόντους και 4 ασίστ, ενώ και οι Κουρμπάνοφ (11π.) και Μοζγκόφ (11π.) τον βοήθησαν αρκετά.
Που κρίθηκε:  Σίγουρα στο μεγάλο σερί των Ρώσων (11-1) στην τέταρτη περίοδο όπου και πήραν το μεγάλο προβάδισμα το οποίο διαφύλαξαν μέχρι τέλος χάρη στον Σβεντ και την άμυνα τους.
Τα δεκάλεπτα: 18-21, 40-38, 58-51, 75-72
Διαιτητές: Λαντσαρίνι (Ιτ), Ματσόνι (Ιτ.), Πουρσανίδης (Ελλ.)
πηγή: eurohoops.net